Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Мая Димитрова:

Роботите се учат да разбират характера на човека срещу тях

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Измина повече от година, откакто технологичният предприемач Илън Мъск оповести концепцията за хуманоидния робот Тесла бот, известен още под името Optimus. Сега, на 30 септември, светът трябва да се запознае и с реално действащия прототип. Роботът ще може да изпълнява опасни, повтарящи се задачи, а в бъдеще може да бъде натоварен и с домакински задължения или да стане придружител на възрастни хора. Optimus трябва да влезе в масово производство до 10 години. Или поне така твърди Мъск.

Изпреварващ удар обаче нанесе китайският технологичен гигант Xiaomi, който вече представи своя прототип. Това стана с интересен етюд на сцената между изпълнителния директор на компанията Лей Джун и самия CyberOne, който, едва ли някой ще се изненада, притежава външни черти, напомнящи на Optimus. Това любопитно технологично съперничество повдига редица въпроси, свързани със засиления интерес в последно време към хуманоидните роботи, реалните нужди от тях, трудностите при разработването и внедряването им, социалните измерения на взаимодействието между човека и изкуствения интелект.

Интересното е, че CyberOne разполага не само с обичайната система за машинно зрение, но и с такава за "разчитане" на човешки емоции. Доц. Мая Димитрова от Института по роботика към Българската академия на науките обясни в подкаста за изкуствен интелект "Черната кутия", че последните тенденции в програмирането включват алгоритми от типа "социален сензор", който дефинира същностна характеристика или профил на човека, с когото роботът общува.

Демонстрация на опита на Пиаже за когнитивното развитие с робот тип NAO
Роботите нямат способността да си поставят цел, подчерта доц. Димитрова. Зад тяхното разработване стоят големи екипи от специалисти - програмисти, психолози, педагози, философи, които изработват нови концепции. А потенциалът за препрограмиране е безкраен.

Всички епизоди на "Черната кутия" ще намерите:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06