Вълците, заразени с разпространен паразит, е много по-вероятно да станат водачи на глутница, сочи ново проучване, което предполага, че обитаващият мозъка натрапник окуражава гостоприемника си да поема повече рискове, предаде АФП.
Едноклетъчният паразит Токсоплазма гондии (Toxoplasma gondii), се размножава по полов път само в котки, но може да зарази всички топлокръвни животни.
Смята се, че между 30-50 процента от хората по света са заразени с паразита, който остава за цял живот латентен в тъканни кисти. Хората със здрава имунна система обаче рядко имат някакви симптоми.
Някои проучвания откриват връзка между хората, които имат паразита в мозъка си и повишеното поемане на риск, други изследвания оспорват тези констатации, като наличието на такава връзка не е доказано окончателно.
Новото проучване, публикувано в сп. "Комуникационна биология" в четвъртък, се базира на данни от 26-годишно наблюдение на сиви вълци, живеещи в Националния парк Йелоустоун в САЩ, за да проучи как паразитът може да повлияе на поведението им. Анализирани са кръвните проби от близо 230 вълка и 62 пуми - големите котки са известни разпространители на паразита.
Изследователите открили, че заразените вълци са по-склонни да проникнат по-дълбоко в територията на пумата, отколкото незаразените.
Освен това вероятността заразените вълци да напуснат глутницата си е 11 пъти по-голяма от събратята им без паразита, се казва в проучването. Това според авторите показва по-висок процент на поемане на риск.
Най-голяма разлика между заразените и незаразените вълци е отчетена по отношение на воденето на глутница. Данните показват, че заразен вълк има до 46 пъти по-голяма вероятност да стане водач на глутница – роля, която обикновено се печели от по-агресивни животни.
Съавторът на изследването Кира Касиди казва пред АФП, че макар "да бъдеш по-изявен не е непременно нещо лошо", това може "да намали шанса за оцеляването на най-смелите животни, тъй като те могат да вземат решения, които ги излагат по-често на опасност“.
По думите на Касиди това е едва второто проучване за ефекта на T. gondii върху диви животно, след като миналата година изследване установи, че повишената смелост при заразените малки хиени ги прави по-склонни да се доближат до лъвове в Кения и да бъдат убити.
Лабораторните изследвания са установили също, че гризачите с паразита губят инстинктивния си страх от котки - тласкайки ги в ръцете на единствения гостоприемник, където токсоплазмата може да се размножава.
Уилям Съливан, професор по фармакология и токсикология в Медицинския факултет на Индиана, който изучава T.gondii повече от 25 години, посочи, че това проучване за вълците е доста ценно. Но предупреди, че то все още не може да докаже причинно-следствена връзка.
"Вълк, роден да рискува повече, може просто по-вероятно да навлезе в територията на пумата и така да се зарази с токсоплазма“, каза той.
Според него обаче, "ако констатациите са верни, те предполагат, че може да подценяваме въздействието на токсоплазмата върху екосистемите по света“.
Ами при хората?
"Това е въпросът за милиони долари", казва Съливан, добавяйки, че "никой не знае със сигурност и литературата е смесена".
Аджай виас, експерт по T. gondii в Нанянския технологичен университет в Сингапур, предупреди да не се прави заключение, че заразяването може да увеличи поемането на риск при хората.
"Има много неща в човешкото поведение, което е различно от другите животни", каза той пред AFP.
Хората често се заразяват от T. gondii при ядене на месо, което не е преминало достатъчна топлинна обработка, или чрез домашната си котка, особено когато почистват котешките тоалетни.
В някои случаи, особено при хора с отслабена имунна система, T. gondii може да доведе до токсоплазмоза, заболяване, което може да причини увреждане на мозъка и очите.
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..