Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисия на НС ще изслуша външния министър и посланика ни в Скопие

Акцент в изслушването ще бъде случаят с пребития секретар на клуб "Цар Борис Трети" в Охрид Християн Пендиков
Снимка: БГНЕС, архив

Министърът на външните работи Николай Милков и посланикът на България в Скопие Ангел Ангелов ще бъдат изслушани в парламентарната комисия по външна политика след поредния тежък случай на насилие на етническа основа срещу българин в югозападната ни съседка.

Миналия четвъртък в Охрид трима мъже пребиха секретаря на българския културен клуб "Цар Борис Трети" Християн Пендиков.

Българските власти реагираха остро след поредната агресия срещу македонски гражданин с българско самосъзнание. София връчи протестна нота на посланичката на Северна Македония у нас и информира за случая международните си партньори и институциите на Европейския съюз. На първото заседание на външните министри на 27-те държави-членки в Брюксел българският първи дипломат запозна колегите си с влошаващата се ситуация в Северна Македония спрямо българската общност. 

В понеделник България извика за консултации в София и посланика ни Скопие Ангел Ангелов заради ескалацията на прояви и престъпления от омраза срещу българите в югозападната ни съседка. За случаи на заплахи и агресия към местни българи през последните седмици потвърди и самият дипломат.

Палежът на българския културен клуб „Иван Михайлов“ в Битоля, атаките срещу сградата на организацията "Цар Борис III“ в Охрид, включително стрелбата с огнестрелно оръжие, са само част от случаите на престъпления от омраза. 

Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски съобщи за предложение да се забрани на български евродепутат и на няколко български политици да присъстват на отбелязването на годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари.

Темата коментира и президентът Румен Радев. Той очаква институциите на Република Северна Македония да докажат, че не са част от антибългарската кампания:

"Сега разбирате защо толкова много се боря правата на македонските българи да бъдат защитени в конституцията на тази страна. И това да бъде задължително условие за започване начало на преговори. Бъдете сигурни, че ще бъдат активирани всички европейски механизми, така че на тази антибългарска омраза и истерия да се сложи край.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Наталия Киселова, председател на НС

Наталия Киселова би подкрепила законопроект за забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни

Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова изрази подкрепа за предложените от ГЕРБ-СДС законодателни промени са забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни. В интервю за БТА тя заяви, че няма значение кой предлага определен законопроект, ако той подобри здравето на децата. "Въпросът с тютюнопушенето е сериозен..

публикувано на 07.02.25 в 22:05

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България. Заедно с българските си колеги те ще участват в изпълнението на парашутни скокове, спускане по способа "бързо въже", инфилтриране, ексфилтриране и други задачи при провеждане на специални операции. Това ще се случва в рамките на учението "Устойчива стрела"...

публикувано на 07.02.25 в 21:12
Володимир Зеленски

Зеленски предлага на САЩ партньорство относно редкоземните и критични минерали в Украйна

В интервю за агенция Ройтерс украинският президент Володимир Зеленски коментира възможността за партньорство със САЩ относно огромните находища на редкоземни и други критични минерали в неговата страната, като част от опита да се хареса на американския президент Доналд Тръмп, който има склонност да сключва сделки. Американският президент,..

публикувано на 07.02.25 в 20:33
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп обяви, че е възможно да се срещне със Зеленски идната седмица

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП.  Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. "Бих искал тази война да свърши..

публикувано на 07.02.25 в 19:53

Стив Ханке: България трябва да запази валутния борд

България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..

публикувано на 07.02.25 в 19:45
Етиен Леви

Етиен Леви: Имаме друг проект, в който си струва да заложим имената си

Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..

публикувано на 07.02.25 в 19:41

От ПП-ДБ предлагат държавните служители да плащат лични осигурителни вноски

От коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" внесоха в парламента законопроект за промени в Кодекса за социалното осигуряване. Предлага се държавните служители, наети по Закона за държавния служител, и тези, наети по специалните закони – военни, полицаи, съдии, прокурори, следователи и от специалните служби - ДАНС, НСО, Разузнаване..

публикувано на 07.02.25 в 19:35