Европейският съюз одобри десети пакет санкции срещу Русия заради войната в Украйна. Те са насочени срещу руската икономика и банков сектор, както и срещу ирански компании, които подкрепят Москва.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви в Туитър, че това са „най-суровите санкции до момента - изчерпващи военния арсенал на Русия и нанасящи тежки поражения на икономиката ѝ. Тя подчерта, че блокът засилва натиска върху онези, които се опитват да заобиколят санкциите на ЕС.
Върховният представител на Евросъюза за външната политика и сигурността Жозеп Борел предупреди, че съюзът ще продължи да налага санкции на Москва толкова дълго, колкото е необходимо. Борел отбеляза, че най-новите санкции са насочени срещу банковия сектор, срещу достъпа на Москва до технологии, които могат да се използват за граждански и военни цели, както и до напреднали технологии.
Налагат се санкции върху физически и юридически лица, които разпространяват пропаганда или доставят дронове, използвани от Русия във войната, както и мерки срещу руската дезинформация. ЕС наложи санкции и на 11 физически и седем юридически лица, свързани с групата "Вагнер", чиито наемници се бият в Украйна, но участват и в конфликти в африкански държави. Първоначално се обсъждаха и санкции срещу руската ядрена енергетика, но няколко страни, сред които и България, заплашиха с вето и тази идея отпадна.
Украинският президент Володимир Зеленски приветства новите санкции на Европейския съюз:
"В пакета има нови мерки, по-мащабни, срещу отбранителната индустрия, финансовия сектор на терористичната държава, срещу пропагандаторите, които удавиха руската общественост в лъжи и се опитват да разпространяват лъжите си в целия свят. Те категорично няма да успеят в това".
Зеленски отново настоя за наказателни мерки срещу ядрената индустрия на Русия. По-рано той написа в Туитър, че страната му очаква конкретни, "решителни стъпки" срещу руската държавна корпорация "Росатом" и руската ядрена индустрия като цяло.
Лидерът на руските наемници Евгений Пригожин заяви, че вчера силите на неговата група „Вагнер“ са превзели село Яхидне, северно от Бахмут в Източна Украйна. Според украински военни доклади обаче селата близо до ключовия град остават под контрола на Киев.
"Изпълнителното бюро и Националния съвет трябва да бъдат активни и постоянно действащи органи, а техните членове трябва да имат задължението да работят за връщането на авторитета и публичното доверие на БСП по места" - това каза председателят на БСП Атанас Зафиров на първото заседание на пленума на партията след конгреса от средата на февруари...
Риболовните сдружения "Балканка" и сдружение "Искър-София" организираха протест в центъра на Своге заради опасения, че обявена от общината обществена поръчка за почистване на речните корита е схема за добив на суровина. Председателят на Сдружение "Балканка" Иван Пандъков обясни за "Хоризонт": "Много често това, което наблюдаваме, е..
В предаването "Неделя 150" на БНР председателят на Съвета за съвместно управление Костадин Ангелов съобщи, че от ДПС на Доган са представили три кандидатури за управленски постове, сред които и тази на депутата Валентин Тончев за заместник-министър на външните работи. Според Ангелов тази кандидатура е неприемлива заради клип с антиизраелско съдържание,..
Пресичащите на пешеходна пътека, които използват мобилен телефон, ще бъдат глобявани, предвиждат законови промени, съобщи главен инспектор Лъчезар Близнаков от Пътна полиция. Той уточни, че става дума за употреба на мобилен телефон без значение дали се разговаря или се пишат съобщения. Какъв ще бъде размерът на глобата тепърва ще се обсъжда, каза..
България има полезен ход във формата "Европа на две скорости", ако направи две неща. Първо, ако осмисли своите национални интереси и второ, когато се опита да приложи разбирането за национални интереси в политиката, която води в международен контекст и обединена Европа. Това прогнозира политологът проф. Огнян Минчев в интервю пред БНР...
Цялото интервю на Явор Стаматов с Костадин Ангелов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Над хиляда милионери от трети страни са закупили имоти и са се пренесли да живеят в Гърция. Гърция се намира в първата десетка на страните, които привличат световния икономически елит според проучване на Световната организация за икономическо развитие, публикувано в гръцките медии. За две години 1200 чужденци със собственост над милион евро са се..
Бойко Борисов оправи държавата, сега ще оправи и Федерацията по борба! Това каза в предаването "РадиоТочка" бизнесменът Гриша Ганчев. "Виждам, че..
"Голяма част от обществата по света може би не си дават сметка, че делегират изключително много права, симпатии и ръкопляскания на хора, които искат..
"Тези, които защитават Путин, са коалицията на войната. Коалицията на мира е ЕС". Това заяви пред БНР Владимир Левчев, поет, преводач, публицист и..