Гласуването на предсрочния парламентарен вот в метрорайона на американската столица премина спокойно, като конкретно в секцията в посолството бяха подадени по неофициални наблюдения около 440 бюлетини, което e по-малко от на миналите избори, когато е имало около 520 гласа. В същото време на около 30 минути от американската столица бе отворена и друга секция, все още от там не са оповестени всички официални данни, но нагласите са като цяло за по-слаба активност.
Това може би е индикатор за по-слаба активност и на други места, защото по принцип секцията във Вашингтон е една от тези с най-активните избиратели. Очакванията са за по-малко избиратели, че въпреки че на няколко пъти по обед и в следобед се образуваха опашки и имаше хора, които казаха, че са чакали между 40 минути до час, за да гласуват.
Евелина Хопсън, която каза, че е чакала около 45 минути, поясни:
"Според мен просто е сравнително бавно вътре се движеха нещата. Разделиха ни на две опашки вътре - за хората, за хартиена бюлетина и за тези, които искат да гласуват с машина. Аз лично казах, което е по-бързо, там да мина".
В секцията имаше една машина и за някои това е довело до забавянето.
Сред темите, които избирателите набелязаха като важни бяха корупцията, икономиката и външната политика:
"Евроатлантическите ценности на България и ориентация. Не може и най-бедната държава в Европейския съюз да няма един осъден политик. Това е абсурд, абсурд! Искам да видя осъден политик в България, осъдени политици в затвора. Искам да видя, че другите политици си вършат съвестно работа, защото има някаква отговорност и наказуемост. За това гласувах аз. Искам България да спре да стои на два стола. Не може България да стои и на изток, и на Запад да очакват добри инвестиции", заяви един избирател, който пожела да остане анонимен.
Нина Огнянова заяви, че е гласувала по същия начин, както и миналия път:
"Ще видим какво ще се получи този път. Да се надяваме, че ще имаме парламент, който да се задържи. Искаме нещо по-различно. Искаме борба с корупцията. Искаме по нов начин се следват политиките в България, да се променят някои неща. Този вот, който да задвижи една промяна, която да идва от младите хора. За това гласувах аз."
Огнянова отговори така на въпроса за регистрираното покачване в Съединените щати на броя на тези гласували с "не подкрепям никого" на вота през октомври:
"Според мен това е много глупаво да се постави такъв вот, защото като не гласуваш за никого, ти фактически и казваш: "Не ме интересува какво се случва в тая страна."
Иван настоя за промяна, която да включва борба с корупцията и също:
"Едно нещо бих каза ако някой ме слуша по това предаване. Живеех в Швейцария и се прибрах в България с кола. Карах из цяла Европа, даже и през Сърбия минах, къде имаха война хората. Много хубави пътища и магистрали направени. От границата като влезнах в България ми беше ужас. Ще си потроша колата. Как може такова нещо?"
Темата за Украйна също бе в съзнанието на някои гласоподаватели като Ивайло Гачев, който каза, че е гласувал различно от миналия вот:
"Войната в Украйна промени решението ми за за кого да гласувам. Смятам, че много от партиите водят пагубна политика за нашата държава. И днес пуснах гласа си за партия, която поне на думи не изглежда, че се стреми да ни вкара в конфликта, който се случва в тази част от света."
Сред дошлите да гласуват в посолството бе и Моника Евстатиева от Американското обществено радио, която живее в Съединените Щати от 17 години и гласува всеки път:
"Аз съм журналист и вярвам в демокрацията. Разбира се, че ще гласувам всеки път. Сега последните 2 години това ми е 5ти път и разбира се е много по-сложно. Днес имахме само една машина, имаше много по-дълга опашка. Но трябва да изразяваш демократичния си глас."
Евстатиева коментира и увеличения брой на миналите избори на гласувалите „не подкрепям никого:“
"Хората според мен са загубили малко надеждата, че нещо може да се случи, защото в продължение на 2 години коалиционно правителство се опитва да бъде сформирано и не може да се случи това. И ние виждаме през последните две години някои тенденции, които са много притеснителни. Една от които е, че България е заплашва малко да се изолира от Запада с различни мнения, изразявани, които не са много сходни с тези на Европейския съюз и на Щатите. И от друга страна хората също така малко са загубили вяра, че има въобще възможност политиците в България да направят достатъчно компромиси, за да можем всъщност да продължим напред."
Все още няма официални резултати от САЩ. На миналите избори в Щатите през октомври водещи бяха "Продължаваме промяната", последвани от Възраждане и "Демократична България" - обединение. Гласували тогава бяха около 10 300, което е сравнителна добра за САЩ активност.
Рекорден интерес бе отбелязан през ноември 2021 от близо 11 200. По принцип е необичайно гласовете в Америка да минат 10 хиляди, но дори рекордните над 11 хиляди фона на общата картина не е много като се има предвид, че по неофициални данни българите в Америка са около 350 хиляди.
Руска ракетна атака отне живота на един човек и нанесе щети на сгради в Киев. Въздушна тревога беше обявена и в Одеса. Руските сили са използвали осем ракети за атаката срещу Киев, включително хиперзвукови ракети "Кинжал" и балистични ракети "Искандер". Кметът Виталий Кличко съобщи, че при атаката са ранени най-малко седем души...
Държавата ще започне новата 2025 г. без държавен бюджет, след като Министерството на финансите отказа да внесе в парламента проект на закон за удължаване на действието на бюджета за 2024 г., съобщават от пресцентъра на "Продължаваме Промяната". От ПП отбелязват, че след сформирането на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, е било..
"ДПС – Ново начало" и "Продължаваме промяната – Демократична България" са разполагали с най-много средства за финансиране за предизборните си кампании за вота на 27 октомври, става ясно от отчетите на Сметната палата. ПП-ДБ са набрали 1,3 милиона лева за кампанията си, като са разходвали над 700 000 от тях, а близо 600 000 лева са непарични..
България ще продължи да бъде надежден партньор на Унгария в областта на енергетиката и да допринася за сигурността на енергийните доставките за Централна и Източна Европа. Това подчерта президентът Румен Радев след среща с унгарския премиер Виктор Орбан. "Искам да поздравя Виктор Орбан за неговата трезва преценка за геополитическите..
Без приет бюджет и без удължителен закон размерът на основните плащания ще се запази, както и финансовата стабилност на държавата. Държавата ще функционира нормално, но с риск от непредвидимост за икономическата среда. Това посочват от Института за пазарна икономика като се позовават на основни финансови закони, сред които Законът за публичните финанси,..
Семейство в Родопите остана без дом - голям пожар изпепели къщата на 4-членно семейство в Мадан. В изпепелената къща по чудо са останали живи 90-годишна баба, 70-годишният ѝ син с диагноза шизофрения, 67-годишна жена със своя внук, който пък е с умствен дефицит. Когато пламва пожарът, всички са спали. Съсед вижда огъня и тръгва на помощ, но..
Американският мултимилиардер Илон Мъск се намеси директно в предстоящите избори в Германия, публикувайки статус за подкрепата си към "Алтернатива за Германия". В платформата Х той заяви, че само тя може да спаси федералната република. "Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия", написа съветникът на Тръмп в своята мрежа X,..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..
Работи се по всички версии и нито една не е отхвърлена, включително и отвличане. Времето започва да се разваля и да ни притиска. Нещата с всеки..