Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Чой с нов отбор и с нов мотоциклет в "24 часа на Льо Ман"

Мартин Чой
Снимка: БНР

Мартин Чой тръгва за 7-и Льо Ман с нов отбор, нов мотор и големи амбиции. Нашият най-добър пистов мотоциклетен пилот обяви амбициозна програма за 2023 г. Първият старт на пилота е в легендарното състезание „24 часа на льо Ман“ на 15 и 16 април. Освен в EWC (Световния шампионат за издръжливост) пред Мартин Чой този сезон са и състезанията от националния, европейския и BMU източно европейски шампионати. Общо 19 състезания предстоят за Чой този сезон. Първото от тях е най-тежкото – 24 часа на льо Ман. Това стана ясно на пресконференция на Мартин Чой преди пилотът да замине в края на седмицата за състезанието.

Първите тестове са в началото на другата седмица. Това е 7-о участие на Чой в 24-часовата надпревара. Миналата година той пропусна състезанието тъй като получи контузия при катастрофа на пистата Серес, непосредствено преди старта на френската писта. Тази година обаче това е първото ме състезание и то с нов отбор – италианският AvioBike Racing. Тимът от 15 години е в световния шампионат за издръжливост. Мартин ще кара Yamaha YZF-R1в клас Суперщок за новия си отбор. Ще има и нови съотборници - един французин и двама швейцарци, с които тепърва ще се запознае.

Освен в Льо Ман, Мартин ще кара в още два кръга от световния шампионат – 24 часа на Спа в Белгия на 17-18 юни и Bol d’Or – 24-часовото състезание на френската Пол Рикар на 16-17 септември. Всъщност, Чой ще пропусне само 8-те часа на Сузука в Япония. Според предварителния календар, трите старта не съвпадат със състезанията от националния шампионат и европейските серии.

Много е важно за оставащите дни преди старта в Льо Ман, нашият пилот да свикне с новия отбор и да бъдат направени подходящи настройки на мотоциклета. Yamaha е нова машина за Чой. Той каза, че Yamaha е по-силен, а същевременно удобен и лесен мотор за каране. С него лесно се свиква и е „френдли“ на пистата по време на състезание. Точно такава машина трябва на Мартин за тежко състезание като това в Льо Ман.

Нашият пилот заяви, че никога досега не се е чувствал толкова подготвен физически и уверен в силите си.

Чой благодари на всички които са му помогнали да започне сезона. Той изказа спечиални благодарности на бензиностанциите EKO и BMW Group България, които го подкрапят вече 13 години, както на останалите си спонсори.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милан - Лацио

Лацио задълбочи кризата в Милан

Седемкратният европейски шампион Милан претърпя трета поредна загуба в италианското футболно първенство, след като отстъпи с 1:2 при домакинството си на Лацио в късния мач от неделната програма на 27-ия кръг. Поражението остави "росонерите" едва на девето място в класирането с 41 точки, на девет зад четвъртия Лацио и на цели 17 зад лидера в..

публикувано на 03.03.25 в 08:31
Радослав Росенов

Росенов и Чуканова са носителите на купа "Странджа"

Радослав Росенов спечели за четвърта поредна година купа "Странджа", даван на най-добрия състезател в най-стария боксов турнир в Европа. При жените, носителка на престижния трофей е Златислава Чуканова. 21-годишният българин стана шампион в категория 60 килограма, като на финала победи световния вицешампион за 2021 година Серик Темиржанов...

публикувано на 03.03.25 в 07:38

Манчестър Юнайтед отпадна за Купата след дузпи

Фулъм победи Манчестър Юнайтед с 4:3 след изпълнение на дузпи на "Олд Трафорд" и детронира носителите на Купата на Футболната асоциация на Англия (ФА) още на осминафиналната фаза. Фулъм поведе в резултата в добавеното време на първата част, когато Калвин Бейси засече центриране от ъглов удар с глава и изпрати топката в мрежата на Юнайтед. Емил Смит Роу..

публикувано на 02.03.25 в 21:34

Кирил Милов заслужи златото на ранкинг турнира в Тирана

Кирил Милов спечели златен медал в категория до 97 кг класически стил от ранкинг турнира по борба в Тирана, след като надви грузинеца Гиорги Мелиа на финала. Светослав Николов пък заслужи бронзово отличие на 82 кг.  Милов бе безупречен през целия турнир и загуби само две точки, една от които бе елиминирана от туш за българина в полуфиналите срещу..

публикувано на 02.03.25 в 21:18
Радослав Янков

Радослав Янков с бронзов медал в СК през сезон 2024/2025

Радослав Янков завърши на трета позиция в  крайното класиране на паралелния гигантски слалом от световната купа за 2024/2025 година. Той пропусна последния кръг  в дисциплината, но си получи полагащия му се бронзов медал след старта в Криница, (Полша). Носител на малкия Кристален глобус стана италианецът Маурицио Бормолини, а негов пръв подгласник е..

публикувано на 02.03.25 в 21:05

Баскетболистките на Монтана спечелиха купата

Монтана 2003 е новият носител на Купата на България при жените. В драматичен и оспорван финал пред собствена публика в зала „Младост“ тимът надви Берое Стара Загора с 68:66. Баскетболистките на Преслав Пешев наваксаха и двуцифрена разлика, а победителят не бе ясен до последно. Трофеят е първи за Монтана от 2019 г. насам, когато за последно тимът..

публикувано на 02.03.25 в 20:35

Престижно класиране на Владимир Зографски

Владимир Зографски  записа рекордно класиране за български състезател на световни първенства по ски скокове, след като завърши на девето място на малката шанца в Трондхайм.   Това е и изравнено второ най-добро постижение за българския състезател за сезона, след като той записа едно осмо и едно девето място в Световната купа.  Зографски влезе в..

публикувано на 02.03.25 в 20:07