Академик (Пд) шокира Рилски спортист в Самоков

Рилски спортист загуби от Академик (Пловдив) със 76:79 т.
Снимка: НБЛ

Отборът на Академик (Пловдив) поднесе голямата изненада в първите мачове от четвъртфиналите в мъжкото първенство по баскетбол, като надигра в Самоков лидера от редовния сезон Рилски спортист със 79:76 т.

Отборите на ЦСКА, Балкан и Черноморец също постигнаха победи в първите срещи от четвъртфиналните плейофи в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и поведоха с по 1:0. Играе се до два успеха.

В София ЦСКА се справи с Левски с 94:77 (22:21, 25:16, 26:17, 21:23) като домакин. Вторият двубой ще се играе на 5 май (петък) в зала „Универсиада“. Ако се стигне до трети, той ще се проведе на 8 май.

След равностойна първа четвърт „червените“ установиха превъзходство в борбата под коша (36-25), бяха по-ефективни при стрелбата и постепенно увеличаваха преднината си до края на мача. На почивката те водеха с 47:37, а след третата част резултатът бе 73:54. Най-голямата разлика достигна 27 точки в последния период.

Таменанг Чо бе най-резултатен за ЦСКА с 21 точки, 4 борби и 5 асистенции, а Брендън Йънг завърши със 17 точки, 3 борби и 12 асистенции. Драган Зекович се включи с 14 точки и 6 борби. За Левски Джон Флорвиъс отбеляза 19 точки и 5 борби, а Николай Михайлов добави 15 точки и 7 борби.

Лидерът в редовния сезон Рилски спортист отстъпи пред осмия в класирането Академик Пловдив със 76:79 (24:19, 22:27, 17:15, 13:18) като домакин в Самоков и ще трябва да гони победа в зала „Сила“ в Пловдив на 5 май, за да се спаси от ранно отпадане.

Двата състава направиха оспорван сблъсък, в който най-голямата разлика не надвиши 11 точки. Баскетболистите на Рилски спортист дръпнаха във втората четвърт, но гостите наваксаха до 46:46 на почивката. Академик Пловдив не допусна съперникът да се откъсне сериозно в третата четвърт. Домакините водеха със 74:72 при оставащи 55 секунди, но с точни стрелби на Тони Гуджино и Васил Бачев, гостите обърнаха до 77:74 само 6 секунди преди края и удържаха победата.

Евгени Хаджирусев допринесе за успеха на Академик с 14 точки, 3 борби и 8 асистенции, а по 10 точки вкараха Васил Бачев, Тони Гуджино и Кръстомир Михов. Александър Янев завърши със 17 точки и 7 борби за Рилски спортист.

Шампионът Балкан (Ботевград) постигна домакински успех над Берое с 89:78 (22:22, 18:16, 33:15, 16:25). Вторият двубой ще се проведе на 5 май в зала „Общинска“ в Стара Загора.

Първото полувреме бе сравнително равностойно, като домакините имаха 2 точки аванс след 20 минути игра – 40:38. Балкан обаче бе категоричен в третата част и поведе със 73:53, а въпреки по-силната последна част за Берое, ботевградчани не изпуснаха водачеството.

Христо Захариев и Павлин Иванов поведоха Балкан със съответно 25 точки и 7 борби за Захариев и 22 точки, 3 борби и 3 асистенции за Иванов. За Берое Данджел Пюрифой се отчете с 22 точки и 8 борби.

В Бургас Черноморец преодоля Спартак Плевен с 89:70 (17:19, 23:14, 20:13, 29:24) също в първа среща от четвъртфиналната серия, а вторият мач ще се играе на 5 май в зала „Балканстрой“.

Гостите започнаха много силно и дръпнаха с 15 точки в един момент, но Черноморец се доближи до 17:19 след 10 минути игра. До почивката домакините обърнаха и поведоха с 40:33, а в третата част увеличиха още аванса си до 60:46. Баскетболистите на Спартак не успяха да се противопоставят на противника до края на мача, а най-голямата разлика стигна 24 точки.

Мунис Туту се отличи за Черноморец с 24 точки, 3 борби и 11 асистенции, докато Георги Боянов се включи с 19 точки, 6 борби и 3 асистенции. За плевенчани Семаджи Хейнс-Джоунс реализира 24 точки, 4 борби и 5 асистенции.

Първи срещи от четвъртфиналните плейофи в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ), резултати:

Рилски спортист – Академик Пловдив - 76:79 (24:19, 22:27, 17:15, 13:18)

Балкан – Берое  - 89:78 (22:22, 18:16, 33:15, 16:25)

ЦСКА – Левски  - 94:77 (22:21, 25:16, 26:17, 21:23)

Черноморец – Спартак Плевен  - 89:70 (17:19, 23:14, 20:13, 29:24)

По публикацията работи: Антони Йорданов

Мартин Папанов спечели последния пети етап от 71-вата Колоездачна обиколка на България

Седемдесет и първата колоездачна обиколка на България финишира в Габрово, а победител в последния пети етап, който бе с дължина от 123 километра и старт в Сливен, стана българинът Мартин Папанов от отбора на Цар Симеон.  Той финишира с време от 4 часа и 17 секунди. Папанов атакува на спускането от Шипка към Габрово и пристигна първи в столицата на..

публикувано на 29.08.24 в 20:06
Пламен Андреев

Ексклузивно: Левски договори вратаря Пламен Андреев с Фейенорд

Левски договори вратаря Пламен Андреев с нидерландския гранд Фейенорд. Новината научи ексклузивно БНР. Стражът ще подпише 5-годишен договор с клуба от Ротердам. "Личните условия на Пламен са уточнени. Остава да мине медицински прегледи и да се присъедини към новия си отбор", заяви специално за "Хоризонт" агентът на играча Виктор Кирков. По-рано през..

публикувано на 29.08.24 в 19:56
Слав Киров

Българин с бронз от СП по спортно катерене за юноши

Слав Киров се представи отлично и извоюва бронз на световно първенство по спортно катерене за юноши и девойки в Гиянг, Китай. Българинът се класира на финала и в двете дисциплини, в които участва - трудност и боулдър. В първата дисциплина в програмата - трудност, Слав Киров зае 6-то място.  В боулдъра българинът спечели бронзов медал след драматичен..

публикувано на 29.08.24 в 18:35
Иван Колев

Иван Колев: Очакваха Локомотив (Сф) да е с 1-2 точки, а имаме осем

Старши треньорът на ПФК Локомотив (София) Иван Колев коментира представянето на столичния отбор в Първа лига през сезона досега и разкри кои са най-големите проблеми в селекцията. "Нагласите за Локомотив (София) бяха да имаме 1-2 точки след първите осем кръга заради множеството проблеми откъм селекция и контузии. Не можем да бъдем недоволни от..

публикувано на 29.08.24 в 17:22
С грандиозен спектакъл откриха Параолимпийските игри

С грандиозен спектакъл откриха параолимпийските игри

Грандиозен спектакъл в сърцето на френската столица Париж даде старт на параолимпийските игри, които ще приковат погледа на света в следващите 11 дни. Церемонията по откриването отново бе извън стадион, като се проведе между емблематичния булевард "Шанз-Елизе" и Плас де ла Конкорд и бе гледана на живо от 50 хиляди зрители. Голяма част от..

публикувано на 29.08.24 в 06:07
Талон Грикспор

Нидерландец е следващият съперник на Григор Димитров

Талон Грикспоfр от Нидерландия ще бъде съперник на Григор Димитров в следващата фаза на Откритото първенство на САЩ по тенис, след като съперникът му във втория кръг Себастиан Баес от Аржентина се отказа при резултат 1:6, 0:2. Гриспор поведе в първата част с 5:0, преди Баес да успее да спечели първи гейм, но това бе всичко. Във втори сет..

публикувано на 29.08.24 в 06:03
Ясни са всички отбори в Шампионската лига по футбол

Хърватският Динамо (Загреб), сръбският Цървена звезда, френският Лил и словашкият Слован Братислава са последните участиници в новото издание на Шампионската лига по футбол.  Динамо Загреб победи отстранилия Лудогорец - Карабах (Азербайджан) и в реванша с 2:0 и с общо резултат 5:0 се класира в Шампионската лига. Марко Пяца вкара за..

публикувано на 29.08.24 в 05:59