Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как депутатите коментираха отложеното решение на ВСС за отстраняване на Гешев?

Снимка: БГНЕС

Развитието на процедурата по искането за освобождаване на Иван Гешев като главен прокурор показва колко належаща е нуждата от дълбока съдебна реформа, изтъкна депутатът от ПП-ДБ и бивш правосъден министър Надежда Йорданова:

"Това, което се развива пред очите ни, за пореден път показва, че институцията на главния прокурор в България не е адекватна на това, от което има нужда обществото, защото главният прокурор явно се занимава с всичко друго, но не и да организира работата на прокуратурата за това да има обективно, пълно, всестранно разследване на всяко престъпление, особено пък на тези от висок обществен интерес. Това, което наблюдавахме вчера, имаше много малко общо с правото".

Отложеното решение на Висшия съдебен съвет по искането за  отстраняване на главния прокурор Иван Гешев и часове преди обявеното за тази вечер обръщение към нацията бяха сред темите, които депутатите коментираха днес. 

Статуквото, което иска да премахне главния прокурор, се разцепи на две, смята лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов:

"Тъжното е когато виждаме, че във ВСС има хора, които всъщност са копчета и като им натиснеш копчето работят, като им натиснеш копчето спират да работят. Това е тъжното, това е унизително, разбирате ли, когато законите се определят заради определени хора и заради определени в момента моментни състояния на силите".

Депутатът от ДПС Делян Пеевски беше лаконичен: "Лакардии!".

Според Станислав Балабанов от "Има такъв народ" става дума за "битка за влияние в съдебната власт":

"Какъв ще бъде крайният ефект от всичкото това предстои да разберем, но е логично ние, като политически представени партии, да търсим път наистина да реформираме тази система, за да не допускаме тези игри на влияние повече и това сливане на изпълнителна власт, законодателна власт и съдебна власт в едно. Така, че предстои да видим като зрители какво ще каже довечера главния прокурор, но каквото и да каже той трябва да е в историята рано или късно".

Изцяло в правомощията на Висшия съдебен съвет е да вземе решение за съдбата на Иван Гешев, коментира Рая Назарян от ГЕРБ-СДС:

"Висшият съдебен съвет е част от съдебната власт и взима сам решенията си. Нашата инициатива започва, развива се със законодателната инициатива и с това приключва. Оттам нататък какви решения, как, по какви правила ще ги взима ВСС е изцяло в техните правомощия и не зависи от нас. Ние вмешателство не упражняваме спрямо този независим орган. Могат да дебатират колкото е необходимо преди да вземат своите решения".

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36