Мандатът на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг бе официално удължен с още една година.
"Съюзниците от НАТО ми оказаха чест, като ми удължиха мандата като генерален секретар до 1 октомври 2024 година", написа Столтенберг в "Туитър".
Бившият премиер на Норвегия е начело на Алианса от 2014 година, а причината за поредното удължаване е, че страните от Пакта не са постигнали консенсус около бъдещ негов наследник.
Иначе се очакваше това да стане на срещата на върха на Алианса във Вилнюс на 11 и 12-ти юли. Настоящото удължаване идва в момент, в който съюзниците подкрепят Украйна срещу агресията на Русия, но се стремят да избегнат пряк конфликт между Алианса и войските на Кремъл.
Това е четвъртото удължаване на мандата на Столтенберг.
През 2014 година той е избран, след като бившият германски канцлер Ангела Меркел поема инициативата, като първо му осигурява подкрепата на Съединените щати, след това на Обединеното кралство и накрая на останалите страни членки.
Мнозина виждат в него стабилен лидер, който умее да постига консенсус в блока. Като негова голяма заслуга се изтъква запазването на единството в НАТО чрез постигане на баланс между страните, които настояват за по-голяма подкрепа за Украйна и другите, които са по-предпазливи.
Българската телеграфна агенция отбелязва 127 години от своя първи бюлетин с новини. Бяха представени нов новинарски център, читалня и нов шрифт ЛИК, създаден специално за Българската телеграфна агенция от Националната художествена академия. Генералният директор на БНР Милен Митев пожела на колегите от БТА смелост и сили да продължават това, което правят..
Над половин милион лева ще струва монтирането на 3 километра обезопасяваща мрежа от двете страни на пътя Кюстендил - с. Ябълково срещу пуснати безконтролно животни, които стават причина за катастрофи. На тази отсечката в края на миналата година при удар със стадо коне загина 18-годишно момиче. Около половин километър от мрежата вече са поставени...
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..
40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..
ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..
Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху вижданията на президента Доналд Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа. Марко Рубио е на визита в Израел По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..