Окончателно - 9 години затвор за подсъдимия за смъртта на журналиста Милен Цветков.
В края на работния ден стана ясно, че Върховният касационен съд е потвърдил присъдата на Кристиан Николов, постановена последователно от Софийския градски съд и Софийския апелативен съд.
Макар размерът на наказанието да не е променен Върховният касационен съд е променил най-важното, за което се спореше по време на целия процес - правната квалификация. Кристиан Николов е осъден по обвинението, което му повдигна прокуратурата за причиняване на смърт при евентуален умисъл заради наркотиците, открити в кръвта му и високата скорост, с която е шофирал, когато удря автомобила на Милен Цветков.
Такава беше тезата и на частното обвинение, затова и делото стигна до Върховния касационен съд.
Менко Менков, който е адвокат на един от близките на Милен Цветков, коментира, че това е първата присъда за смърт на пътя при евентуален умисъл след употреба на наркотици в случая. А иначе такова беше искането за увеличение когато има употреба на алкохол.
Заради чистото съдебно минало на Кристиан Николов, както и 25-те му години, както и заради това, че по време на делото той призна вината си и изрази многократно съжалението си съдът не е променил размера на наказанието, въпреки че за смърт при евентуален умисъл наказанието може да бъде дори доживотен затвор.
Нещо повече, съдът е дал с една година по-малко от минималния праг на наказанието по тази квалификация, което е 10 години, а именно - 9 години.
Кристиан Николов е лишен от право да управлява МПС за 10 години.
Сега предстои да бъде изпълнено наказанието и Николов да влезе в Централния софийски затвор. Това, което е важно да се каже, е, че той няма да лежи 9 години, тъй като от накзанието, което е окончателно, ще бъде приспадната година и осем месеца престой в ареста, както и останалото време до днес, когато Кристиан Николов беше под домашен арест. Така че предстои да се финализира точният размер на наказанието.
Има системен проблем в парламентарната република . Това каза пред БНР Красимир Янков, бивш депутат от БСП в три Народни събрания, координатор на гражданско движение за президентска република и кампания за предизвикване на национален референдум за промяна на държавното устройство. " При тези правила винаги ще има съмнение за следизборно..
"Много често се бъркат диагнози, които са ревматологични с неврологичните , може би заради недостатъчни познания на някои от общопрактикуващите лекари и пациентите биват насочвани в погрешна посока , каза в "Нощен Хоризонт" проф. Д-р Любомир Маринчев, ръководител катедра "Вътрешни болести " към Медицинския факултет на Софийския университет...
Служебният министър на външните работи Иван Кондов е приел днес заместник държавния секретар на САЩ по управление и ресурси Ричард Верма, съобщават от Министерството на външните работи (МВнР). Двамата са обсъдили стратегическото партньорство между България и САЩ с акцент върху сигурността и отбраната, енергийната сигурност и диверсификацията,..
Основният проблем да не се избере председател на 51-ото НС е, че различните политически играчи влагат различно разбиране, какво означава председател на НС. За едни е следващият министър-председател, за другите е въпрос на чест. А избора на председател на НС ще покаже, дали можем да отстъпваме или не. Това коментира политологът и..
НАТО възприема въпроса за сигурността в района на Черно море много сериозно, готови сме да защитим всеки съюзник. Това заяви днес генералният секретар на пакта Марк Рюте след среща с румънския премиер Марчел Чолаку в централата на алианса в Брюксел. Обсъдихме опазването на румънското въздушно пространство, посочи Рюте и определи случаите на..
Равнището на регистрираната безработица през октомври се запазва на нивото от 5,2%, отчете Агенцията по заетостта. В края на месеца броят на безработните е 148 463, което е ръст от 1267 души. През октомври спрямо септември с 830 нараства броят на хората, започнали работа. Така заетост са намерили 14 900 души, като 2900 от тях получават..
Облагането на свръхпечалбата на банките е "популистка мярка", заяви председателят на Асоциацията на търговските банки в България Петя Димитрова в отговор на въпрос на БНР. Когато в някои европейски държави е направен опит да се подходи по този начин, е имало негативна реакция от страна на Европейската централна банка и Европейската комисия,..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне..