Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Амазонските нации не успяха да постигнат пакт за прекратяване на обезлесяването

Изгорели площи в Амазония
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За първи път от 14 години се провежда среща на върха на южноамериканските държави, на чиято територия се простира Амазония. Те призоваха за по-тясно сътрудничество за опазването на най-голямата дъждовна гора в света. Организацията на договора за сътрудничество в Амазония обсъжда в бразилския град Белем борбата с климатичните промени и начините за  предотвратяване на обезлесяването на региона.

Около 60% от Амазония се намира в Бразилия, останалите страни в срещата са Боливия, Колумбия, Еквадор, Гвиана, Перу, Суринам и Венецуела.

Участниците във форума посочиха, че тази отговорност не може да остане на плещите на няколко страни, при положение, че има много виновници за кризата. И за малко не успяха да съгласуват пакт, който да сложи край обезлесяването.

"Ние бяхме изтласкани на второстепенната позиция на доставчици на суровини в рамките на една международна система, която бе изградена без наше участие. Справедливият екологичен преход ще ни даде възможност да променим това", каза бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва. Южноамериканските участници в лидерската среща призоваха развитите държави да предприемат по-сериозни усилия за спирането на масовото унищожаване на горите в Амазония. През първите месеци от мандата на Лула обезлесяването спадна с над 40 процента и това му даде кураж да потърси международна финансова подкрепа за опазването на горите, отбелязва АП.

Някои учени прогнозират, че в момента, в който унищожените площи от Амазония достигнат 20-25%, валежите драматично ще намалеят. В резултат на това половината от тропическите гори ще се превърнат в тропическа савана и ще последват огромни загуби за биоразнообразието.

И докато опазването на горите обедини лидерите, петролът ги раздели. Колумбийският президент призова за прекратяване на проучванията за нефт в Амазония, докато бразилската държавна компания "Петробрас" се опитва да прави сондажи в близост до устието на река Амазонка. Бразилският президент се въздържа да заеме окончателна позиция по този въпрос.

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерът на Молдова постави условия на Приднестровието за предотвратяване на нова енергийна криза

Премиерът на Молдова Дорин Речан заяви снощи, че сепаратистката Приднестровска молдовска република трябва да изпълни определени условия, за да не се изправи пред потенциална нова енергийна криза с прекъсвания на електрозахранването, водоподаването и отоплението, предаде Ройтерс. Природен газ достигна до 350-те хиляди жители на Приднестровска..

публикувано на 07.02.25 в 08:59
Емилия Недева

Емилия Недева: Конституционният съдия, избран от НС, ще е пак въпрос на сглобка

Не е регламентирано, че конституционен съдия трябва да представлява страната ни във Венецианската комисия. Това поясни пред БНР адвокат Емилия Недева. " Защо трябва да се гледа само в Конституционния съд , в който пък има трима блестящи професори научни работници – Атанас Семов, Янаки Стоилов, Сашо Пенов. Можеха просто да погледнат към..

публикувано на 07.02.25 в 08:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп подписа заповед за налагане на санкции на Международния наказателен съд

Американският президент подписа заповед, с която налага санкции на Международния наказателен съд. Доналд Тръмп определи решенията на съда като "нелегитимни и неоснователни", вредящи на Америка и нейните съюзници. Мерките според указа предвиждат финансови и визови ограничения на лица и техните семейства, които съдействат за разследвания срещу..

публикувано на 07.02.25 в 08:07
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Отношенията между Сирия и Турция винаги са били проблематични

Равносметката от голямото земетресение в Турция и Сирия преди 2 години е 53 000 жертви и над 107 000 ранени – това е приблизително съпоставимо с мащаба в Ивицата Газа в момента. Разрушенията бяха огромни. Около 30% от разрушените постройки са възстановени. Това обясни пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика на БАН, бивш..

публикувано на 07.02.25 в 08:05

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането ни в еврозоната

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането на България в еврозоната. Дискусията е експертна и в нея онлайн от Съединените щати ще се включи проф. Стив Ханке, съобщи евродепутатът Станислав Стоянов, който е и председател на партията "Европа на суверените нации" в Европейския парламент: Станислав Стоянов съобщи и за инициатива..

публикувано на 07.02.25 в 08:03
Марко Рубио

Марко Рубио заяви, че Ивицата Газа в момента "е необитаема"

Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че ивицата Газа в момента "е необитаема", поради опасности като неизбухнали боеприпаси и че обитателите ѝ ще трябва да живеят другаде, докато анклавът се възстанови, предаде Ройтерс. Той не коментира въпроса дали палестинците ще могат да се завърнат в нея, според предложението на американския..

публикувано на 07.02.25 в 07:54

След протестите: Таксиметровите шофьори на среща с представители на Летище София

Представители на Летище София и на "Съюз Такси" ще се срещнат, за да обсъдят проблемите на бранша, който е засегнат от новата организация на движение пред Терминал 2, въведена в началото на годината. Преди седмица таксиметрови шофьори се събраха на протест и блокираха входа и изхода на Терминала.  От бранша не са съгласни с изискването да..

публикувано на 07.02.25 в 07:53