Над хиляда са вече жертвите на разрушителното земетресение в Мароко. Ранените са над 1200. От вътрешното министерство на страната съобщиха, че сред ранените - 721 души са в критично състояние.
До този момент няма официални данни за пострадали или загинали български граждани, съобщиха от Министерството на външните работи след запитване от БНР.
Унищожителният трус удари късно снощи високите части на Атласките планини - район на 72 километра югозападно от Маракеш - древната столица на Мароко, една от най-посещаваните туристически дестинации в страната и част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Смята се, че много от жертвите са в отдалечени села, особено в Атласките планини.
Асошиейтед прес съобщава за ситуацията в малкото селце Мулай Брахим. По-голямата част от населенето място, издълбано в планински склон южно от Маракеш, е необитаемо, след като стените се сринаха, прозорците се счупиха и повече от дузина домове бяха превърнати в купчини бетон и огънати метални стълбове.
Най-малко петима жители са били хванати в капан.
Спасителите използваха чукове и брадви, за да освободят мъж, блокиран под двуетажна сграда.
Кметът на град близо до епицентъра на земетресението каза пред местна медия, че няколко къщи в близките градове са частично или напълно срутени, а електричеството и пътищата са прекъснати на някои места.
Властите призоваха жителите да дарят кръв, тъй като в болниците има много ранени хора.
А по-рано беше издадено и предупреждение за очаквани нови, по-силни трусове.
Кадрите, разпространени онлайн, показват пукнатини и паднали отломки в малка част от средновековните стени и срутено минаре в Маракеш.
Силни трусове бяха усетени и в крайбрежните градове Рабат, Казабланка и Есауира.
"Къщата се разлюля изключително силно. Всички бяха уплашени, а аз бях шокиран и не разбирах какво се случва. Мислех, че само моята къща се движи, защото е стара, но чух хората да крещят на улицата. Всички излязоха от къщите си, улицата беше пълна с хора, които викат. Сега всички се страхуват и не искат да се приберат обратно по домовете си", разказа жител на Казабланка.
Експерти коментират пред Франс прес, че това е "най-големият трус в региона от повече от 120 години“.
Знак за огромния мащаб на бедствието са не само големият брой загинали, но и заповедта на краля на Мароко Мохамед Шести, който е наредил на въоръжените сили на страната да мобилизират въздушни и сухопътни средства, специализирани екипи за търсене и спасяване на оцелели от труса. Това съобщи Асошиейтед прес, като се позовава на изявление на военните.
Монархът е наредил и за спешно построяване на хирургическа полева болница.
Испания предложи да изпрати спасители в бедстващите райони, съобщи външният министър Хосе Мануел Албарес. Готовност за подкрепа и помощ изрази и премиерът на Великобритания Риши Сунак.
Въпреки множеството предложения за оказване на помощ, отправени към Мароко, за момента правителството в Рабат не е поискало официално такава.
Алжир, който прекъсна връзките си с Мароко преди две години, заяви, че ще отвори въздушното си пространство за хуманитарни и медицински полети до пострадалата страна.
Гражданската инициатива "Изправи се.БГ" започна събирането на подписи за налагането на таван на банковите такси. Председателят ѝ Мая Манолова припомни, че вече има изработен законопроект по темата, внесен от БСП - Обединена левица, но той все още не е разгледан в ресорната бюджетна комисия. В текстовете се предлага таксите да са..
Камион се е ударил в пешеходен мост в столичния квартал "Младост" преди обед. Инцидентът е станал на булевард "Александър Малинов". По първоначална информация има един леко пострадал човек. На място има екип на полицията.
От утре, 28 януари, в Ямболска област отпадат въведените противоепидемични мерки в лечебните и социалните заведения, а учениците се връщат в училищата. Заболяемостта през последните дни е намаляла и обстановката постепенно се нормализира, каза директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Радостина Калчева. "Заболяемостта за..
Помощник-капитанът на кораба "Галакси лидер" Данаил Веселинов, който се завърна при семейството си след 14 месеца в плен, беше удостоен от кмета на Горна Оряховица Николай Рашков с плакета "Достоен горнооряховец" и получи като подарък икона на Свети Николай, закрилникът на моряците. Пред БНР Данаил Веселинов каза, че след отвличането и 13..
Президентът на Полша Анджей Дуда заяви пред Би Би Си, че газовите потоци от Русия към Западна Европа никога не трябва да бъдат възстановени, дори ако Русия и Украйна постигнат мирно споразумение. Анджей Дуда каза, че газопроводите "Северен поток", които не се използват от 2022 година, "трябва да бъдат демонтирани". По този начин, по..
Сред заложниците на "Хамас" има още един с български корени. 22-годишният войник Матан Ангрест е в плен на терористичната групировка от 7 октомври 2023 година. "Надявам се скоро да се прибере у дома", каза посланикът на Израел у нас Йосеф Леви Свари. Освободената от "Хамас" миналата седмица Даниела Гилбоа, която също е с български корени, е под..
"Нашето общество вече приема за нормално и фалшивото, и ограничаващото. По въпроса за свободата ние реагираме не с инстинкта за повече свобода, а за повече ограничения". Това заяви пред БНР Първан Симеонов, социологическа агенция "Мяра". Той представи резултатите от изследване за отношението към социалните медии и истината в..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...