Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МП и МВР ще предложат законодателни промени, свързани с престъпленията на пътя с пострадали

До месец ще е готов анализът на Съвета за криминологични изследвания за тежките престъпления на пътя, каза министър Атанас Славов (на снимката вдясно) - 11 септември 2023 г.
Снимка: БТА

Министерствата на правосъдието и на вътрешните работи ще предложат законодателни промени, свързани с бързината на наказателния процес при престъпления на пътя с пострадали, бързината на експертизите, размера на наказанията, бързината на кръвните проби и на пробите за наркотици.

Те ще стъпят и на възложения от служебния правосъден министър Крум Зарков анализ на този род престъпления, по който работи възстановеният Съвет за криминологични изследвания, каза след среща с роднини на деца, загинали на пътя министърът на правосъдието Атанас Славов:

"Въпросът, който стои пред нас, е въпрос не просто на превенция, справедливо наказание в разумен срок, в някакъв смисъл въпрос на цивилизованост. Дали искаме в нашето общество да се спазва законът, дали уважаваме честта, достойнството и най-вече живота на нашите съграждани, или не".

Близките на пострадалите при катастрофи внесоха писма с искане за среща и с временно изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. С него те искат да обсъдят проблемите около разследването на тези престъпления.
"Въпрос на цивилизованост е да спрем тежите престъпления на пътя!" Това заяви министърът на правосъдието Атанас Славов след среща с близки на загинали при пътно-транспортни произшествия деца и млади хора. Славов обеща министерствата на правосъдието и на вътрешните работи да предложат законови промени, свързани с бързината на делата и на ключовите за тях експертизи.

"Ние сме тук, за да кажем къде имаме най-голям проблем и къде системата не работи. След това експерти да се занимаят с това и да бъде променено нещо, така че да нямаме поредния Филип, поредния Йордан Бозуков, да нямаме поредните Васко, Георги, Светли, Явор и Ани. Просто този ад по пътищата да спре. Затова ние няма да спрем борбата си. И се надяваме нещата да се променят", каза Нели Иванова, която единствено събра сили, за да говори след срещата.

Думите ѝ съвпаднаха с часа, в който беше погребана последната жертва на пътя - 15-годишният Филип, който беше прегазен на пешеходна пътека в центъра на София от пияния Петър Тодоров.

"Мисля, че цялото ни общество дължи, освен съчувствие и извинение, респект и признателност на родителите на жертвите, че не остават само в своята  мъка, а са се ангажирали да решат един много сериозен обществен проблем", каза правосъдният министър Атанас Славов и се ангажира за поредните законодателни промени.

Но този път - на базата на изводите от възложения от предшественика му - служебният правосъден министър Крум Зарков, анализ на тенденциите и превенцията на престъпленията на пътя.

По него работи възстановеният Съвет за криминологични изследвания. Освен по тази линия, Славов ще търси разговор с и.д. главния прокурор Борислав Сарафов за работата на разследващите органи по тези престъпления. 

"Въпросът, който стои пред нас, е въпрос не просто на превенция, справедливо наказание в разумен срок, а в някакъв смисъл е въпрос на цивилизованост -  дали искаме в нашето общество да се спазва законът, дали уважаваме честта, достойнството и най-вече живота на нашите съграждани, или не. Въпросът цивилизоваността трябва да бъде решен обаче от институциите и от самото общество, от образователната система. Това е нещо с което всички ние трябва да сме ангажирани". 

Докладът на Съвета за криминологични изследвания трябва да е готов през октомври. Неговите изводи Славов обеща да обсъди отново с близките на загинали на пътя, преди да бъдат изготвени и законодателните промени. 

След като му благодариха, те тръгнаха към Съдебната палата, за да внесат искане за среща с Борислав Сарафов. Тя се очаква да се проведе следващата седмица.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър очаква силен сезон за морския туризъм

Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Британският крал Чарлз III

Крал Чарлз ще посети Италия и Ватикана

Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец.  Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и Обединеното кралство", както посочиха от Бъкингамския дворец. Тъй като кралските задгранични пътувания винаги..

публикувано на 07.02.25 в 10:15

Малък самолет "Чесна" с 10 души на борда изчезна в Аляска

Малък търговски самолет "Чесна" с 10 души на борда е в неизвестност в американския щат Аляска, съобщават световните агенции. Той е трябвало да пристигне в град Ноум от град Уналаклийт, който се намира на 235 километра.  Спасителни екипи "работят, за да установят последните известни координати" на полета, се казва в изявление на властите...

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Болницата в Кюстендил

Заради неприетия държавен бюджет се бави закупуването на ЯМР за кюстендилската болница

Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..

публикувано на 07.02.25 в 10:08

Близо 36 000 чужденци са получили правото да работят у нас през 2024 г.

Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година. Това съобщи в интервю за БНР Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много..

публикувано на 07.02.25 в 10:07
Росен Желязков

Росен Желязков: Има потенциал за увеличаване на приходите в бюджета

Потенциалът за увеличаване на приходите в бюджета съществува. Това каза премиерът Росен Желязков по време участието си в парламентарния блиц контрол, където представи данни за финансовото състояние на държавата. "Аз в момента няма да повтарям всички известни факти и обстоятелства, защото всяко едно число има своята не само финансова, не само..

публикувано на 07.02.25 в 10:02
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: Психиатрията остава задният двор на медицината у нас

Видно е, че държавата не се справя с проблемите на психично болните хора у нас поради изоставането от добрите практики в Западна Европа . Тази констатация направи в интервю за БНР доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването. "Много е голяма пропастта между..

публикувано на 07.02.25 в 09:08