Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Андреев: Машините не са панацеята, която ще реши всички проблеми в изборния процес

Има ли основания за критики към ЦИК на тези местни избори?

Цветелина Пенева: Критиките към ЦИК имат основание

| Интервю
Снимка: БТА

"Събитията от последните 2 седмици създадоха недоверие в машинното гласуване. Това влияе в значителна степен на избирателите. Липсата на доверие в изборния процес от страна на избирателите води до намаляване на активността", коментира пред БНР Александър Андреев – бивш председател и говорител на ЦИК. Според него ангажимент на всички е да бъде върнато доверието на избирателите в изборния процес. Ако то липсва, оттук нататък и самата представителност на органите, които се избират, ще бъде много ниска, каза той. 

"Тепърва ще трябва да се изясняват всички обстоятелства, свързани с това защо не беше допуснато машинното гласуване на първия тур. И на второ място – защо все още продължават проблемите с машините от гледна точка вече на друг проблем – не сигурността, а фактът, че машините не отпечатват машинната бюлетина, която да бъде пусната в кутията за гласуване, липсата на поставени печати. Въпроси, по които изборната администрация, включително ЦИК, носят своята отговорност и би трябвало в анализа да посочат ясно и категорично кои са проблемите и какво решение трябва да се търси".

Андреев подчерта, че и към момента няма яснота дали това, което беше публикувано, е единственото или има още други данни, свързани със сигурността на машините.

"Ако това е единствено само едно предположение, че би могло по някакъв начин да бъде повлияно, разбира се това е един сериозен удар по машинното гласуване".

Той смята, че институциите трябва да дадат ясни отговори на възникналите въпроси.

"Аз съм далеч от мисълта, че машините сами по себе си представляват тази панацея, която ще реши всички проблеми в изборния процес. Човешкият фактор при всички случаи има своето влияние и в рамките на този изборен процес също трябва да бъде погледнат задълбочено", изказа мнението си бившият председател на ЦИК. Той е категоричен, че Изборният кодекс ще трябва да се отвори. 

Според председателя на Обществения съвет към ЦИК Цветелина Пенева критиките към ЦИК имат основание:

"Избирателите трябва да получат отговор защо се получи след първия тур на изборите нов рекорд на недействителните бюлетини. Някой трябва да понесе и отговорност за това. Видяхме, че гласуването само с хартиени бюлетини явно не е надежден метод за отчитане на гласовете".

По думите й проблемът с "белите бюлетини" е отчетен в анализа им за изборите през април тази година. Този проблем, вместо да намери своето решение, сега се мултиплицира, подчерта тя.

"Вместо ЦИК да вземе мерки, напротив – тя упорито продължи да работи в насока да се ползва нестандартна хартия – така, която би могла и да увреди самите машини".

"Проблемът беше в цялата процедура по удостоверяване на машините и в работата не само на МЕУ, но и от страна на ЦИК за това, че не можа да изгради звеното за управление на машинното гласуване", смята Пенева.

И все пак тя заяви, че не си представя ЦИК да иска да направи явен саботаж на машинното гласуване. Според нея там има липса на административен и професионален капацитет при взимането на решения.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десетки загинали при ракетната атака над няколко града в Украйна

Най-малко 28 души загинаха в Украйна при масирани руски ракетни удари в светлата част на деня. С минута мълчание в памет на жертвите започна преди малко пресконференцията на украинския президент Володимир Зеленски във Варшава, където е на кратко посещение преди да се отправи към срещата на върха на НАТО във Вашингтон.  Само в столицата..

публикувано на 08.07.24 в 13:44
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43