Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на гала-турнето на Софийската опера с послание: "България поздравява Турция: Честита стогодишнина на Републиката!"

Среща в Анкара под наслов: "Културата и образованието - мост между България и Турция"

2
На срещата "Културата и образованието – мост между България и Турция" в националния пресклуб на БТА в Анкара - 7 ноември 2023 г.
Снимка: БТА

"Културата и образованието - мост между България и Турция" - под този наслов се състоя среща в Националния пресклуб на БТА в Анкара с участието на генералния директор на БНР Милен Митев. 

Митев е сред специалните гости на гастрола на Софийската опера по случай 100-годишнината на Турската република, който се провежда под патронажа на първите дами Десислава Радева и Емине Ердоган. 

“Архивите на БТА пазят съобщения от паметни за Турция дни, когато се поставят основите на турската република“ каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев при откриването на срещата "Културата и образованието – мост между България и Турция". 

Посланикът на Република България в Анкара Н. Пр. Ангел Чолаков посочи, че "културната дипломация е една от най-мощните ракети носители на нашата външна политика" и определи предстоящите спектакли на Софийската опера на “Тоска“ от Пучини на 8-и ноември в Анкара и на 11-и ноември в Истанбул като "кулминация на един амбициозен сезон на България в Турция". 

“Любовта на Мустафа Кемал Ататюрк към операта даде повод на друг държавник - посланик Ангел Чолаков да организира сам това гостуване, да привлече и да мобилизира и Министерството на културата, и двата театъра в Анкара и Истанбул да дадат своето щедро гостоприемство“ каза режисьорът и директор на Националния ни оперен театър акад. Пламен Карталов.

“Ако политиката понякога ни разделя, то културата винаги има силата да ни обединява! За мен е чест да бъда гост на това събитие. Много съм горд също така, че през годините Българското национално радио също е допринасяло за скрепяване на връзката между българския и турския народ. Турските емисии на БНР са се сблъсквали с различни препятствия от политически и икономически характер. За щастие, желанието на колегите да предоставяме пълна информация на всички езици, майчини за хората, живеещи в България, и за нашите сънародници по света, в крайна сметка надделява. Днес продължаваме да имаме както ефирни емисии, така и интернет новини на турски език. През настоящата година възстановихме и друга инициатива – записи на музикални произведения, част от фолклора на турската етническа група в България. Млади инструменталисти и певци изсвириха и изпяха в нов, съвременен аранжимент традиционни песни, част от културата на турската общност в България. Обмисляме да продължим този проект и с издаването на тази музика, защото ние също вярваме в силата на културата за подобряване на връзките между народите и в това, че културата е един от най-добрите пътища, по които да вървим заедно", посочи генералният директор на БНР Милен Митев.

В срещата участваха още ректорът на Тракийския университет в Стара Загора проф. д-р Добри Ярков, председателят на Фондацията на балканските изселници за стопанско проучване и социално подпомагане д-р Юксел Йозкале,диригентът Сунай Муратов и оперните певци Габриела Георгиева и Мартин Илиев.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34