Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израелски танкове и самолети засилиха бомбардировките над северните квартали на Газа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тази нощ израелски танкове и самолети засилиха бомбардировките на северните квартали на Газа, както и на Хан Юнис в южната част на анклава. Местни жители съобщават и за убити и ранени хора при израелски въздушен удар рано тази сутрин срещу къща в Хан Юнис.

По-рано премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че войната срещу "Хамас" ще се води до пълна победа. Изявлението беше направено пред пристигналия на посещение в страната съветник на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан. В същото време министърът на отбраната на Израел предупреди, че войната с "Хамас" може да продължи още "няколко" месеца.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху е обсъдил с Джейк Съливан регионалните заплахи, включително тези, произтичащи от ирански съюзници като шиитското движение "Хизбула" в Ливан и шиитските бунтовници хуси в Йемен, а също и връщането у дома на заложниците, държани от "Хамас", и продължаването на хуманитарната помощ за гражданското население в Газа. Белият дом съобщи, че по време на посещението си в Израел Съливан е разговарял с израелски представители за евентуално преминаване от високоинтензивни към "по-нискоинтензивни военни операции" в Газа.

Израелският министър на отбраната Йоав Галант каза на гостуващия съветник по националната сигурност на Белия дом, че в продължение на повече от десетилетие "Хамас" е изграждала "инфраструктура под земята и над земята" и за унищожаването на ислямистката групировка "ще е необходим дълъг период от време" - повече от няколко месеца.

Междувременно високопоставен представител на "Хамас" заяви, че се водят "сериозни разговори за примирие" в Ивицата Газа. По думите му, няма да има размяна на заложници и затворници, докато не влезе в сила спиране на огъня. В разговорите участват представители на Катар, Египет, Израел и САЩ.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради огнище на шап: Забранява се внос от Унгария на чифтокопитни животни и продукти от тях

България забранява вноса на домашни и диви чифтокопитни животни и на продукти от тях от Унгария заради регистрирано огнище на шап в страната. Ограничителните мерки са временни и са въведени със специална заповед на директора на Агенцията по храните.  От Агенцията уверяват, че експертите следят внимателно развитието на ситуацията и при нужда ще..

публикувано на 12.03.25 в 22:13

Плевен се присъедини към протеста под надслов "Кой блокира Конституцията?"

Плевен се присъедини към националния протест под наслов "Кой блокира Конституцията?" Недоволни граждани се събраха пред Съдебната палата. Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София Един задържан в края на протеста на "Правосъдие за всеки" в София "Да защитим демокрацията!", "Кой блокира Конституцията?"..

публикувано на 12.03.25 в 22:08
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов на заседанието на ресорната парламентарна комисия - 12 март 2025 г..

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна. Това съобщи пред парламентарната Комисия по земеделието, храните и горите заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов. Целта е разходите на стопаните за вода да не са прекалено високи. Пакетът  от документи за изравняване на цената на вода за..

публикувано на 12.03.25 в 21:51
Кадър от видео показва руския президент Владимир Путин, придружен от ген. Валерий Герасимов, вляво,  които посещават военен щаб в района на Курск, Русия - 12 март 2025 г.

За 430 пленници, взети в Курска област, съобщават руските военни

Руските сили са пленили 430 украински войници, сражаващи се в Курска област. Това съобщи Валерий Герасимов, началник на руския Генерален щаб, на среща с руския президент Владимир Путин, излъчена по телевизията. Путин заяви, че пленените бойци трябва да бъдат "третирани като терористи, в съответствие със законите на Руската федерация". АФП..

публикувано на 12.03.25 в 21:37
Стив Уиткоф

Пратеникът на САЩ Стив Уиткоф ще посети Москва тази седмица за разговори за Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че американски преговарящи се отправят към Русия за разговори за възможно прекратяване на огъня с Украйна, след като Киев се съгласи на 30-дневно примирие.  САЩ се надяват на положителен отговор от Русия на предложението за примирие "Надявам се, че ще има прекратяване на огъня", каза Тръмп пред репортери в..

публикувано на 12.03.25 в 20:39

Протест на "Величие" пред сградата на Народното събрание

Симпатизанти на партия "Величие" се събраха на протест пред сградата на Народното събрание. Движението по булевард "Дондуков" е ограничено. Сред тях е и лидерът на партията Ивелин Михайлов. В..

публикувано на 12.03.25 в 20:14
Кирил Петков

Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София

Депутати от "Продължаваме промяната" се включиха в протеста пред Съдебната палата тази вечер. Недоволството е заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори. Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира: "Ако нещо..

публикувано на 12.03.25 в 20:02