Изтичането на паролите на около 2 400 държавни електронни пощи, публикувани в публичното пространство, не е свързано с хакерска атака. Това уточни преседелият на Комисията по електронно управление Божидар Божанов.
В отговор на Министерството на електронното управление (МЕУ) по казуса се съобщава и че в изтекъл през януари в интернет файл с 6 милиона записа от български домейни е имало 552 адреса на държавната администрация.
По наредбата за информационните изисквания за електронните системи администрацията задължително трябва да използва служебна поща на държавен домейн, а не на частен оператор, припомня Божанов, но:
"Ограничението да ползват служебните си пощи, за да си правят акаунти в други сайтове го няма, и то понякога не е целесъобразно, защото ти в служебно качество използваш дадена външна услуга."
Паролите и на служебния, и на личния мейл обаче съвпадали, което улеснявало хакерите, каза Божанов:
"Това не можем да им го забраним, защото всеки само си измисля и си решава паролите, но добрата практика е да не се използва една и съща парола в два сайта. Тези изтекли пароли не са изтекли, защото някой е хакнал държавата, те са изтекли, защото някой се е регистрирал със служебния си имейл в някакъв публичен сайт, който е бил хакнат и оттам и е изтекла паролата."
Божидар Божанов каза, че има вариант софтуер за управление на пароли с отворен код да бъде сложен централно в Министерството на електронното управление. И така държавата да си организира управлението на паролите, а не всеки да разчита на собствена система за пароли.
За мярката няма нужда от законодателни промени, зависи от Министерство на електронното управление: "Инициатива на МЕУ е достатъчно", каза Божанов.
Близо 71 милиона лева е сумата, която тази година ще получат тютюнопроизводителите като преходна национална помощ. Това реши Управителният съвет на Фонд "Земеделие". Съгласно европейските правила право на такова подпомагане имат земеделски стопани, които са отглеждали тютюн през която и да е година от референтния период 2016 - 2018 г. За да получат..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди днес в Сараево, че нарушаването на Дейтънското мирно споразумение за Босна и Херцеговина, застрашаването на конституционния ред в страната и подкопаването на институциите ѝ са неприемливи. Рюте се срещна с тричленното колективно президентство (председателство) на Босна и ги призова да поеме..
Телата на двама възрастни мъже са открити в петричкото село Камена, съобщиха от Полицията в Благоевград. Сигнал за починал в двора на дома си 64-годишен мъж е подаден от съседи около 17:00 часа. Пристигналите на място служители на полицията са установили самоличността на мъжа, но проверили и къщата. В една от стаите е открито тялото на..
Държавната фирма "Информационно обслужване" не успя да преизчисли резултатите от последните парламентарни избори навреме и да предаде днес на ЦИК данните, тъй като самата фирма подаде сигнал до Софийска градска прокуратура, където са предадени и материалите от преизчисляването. Това стана ясно от извънредното заседание на ЦИК тази вечер. Комисията даде..
Пред Конституционния съд на Румъния тази вечер се събраха привърженици на недопуснатия до вота кандидат за президент Калин Джорджеску, съобщава телевизия Диджи 24, цитирана от БТА. Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску Крайнодесният Калин Джорджеску подаде документите си за президентските..
Канадската провинция Онтарио обяви, че ще облага с допълнителна ставка от 25 на сто износа на електроенергия за американските щати Ню Йорк, Мичиган и Минесота, предаде Ройтерс. Мярката е в знак на протест срещу тарифите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса на стоки от Канада, заяви днес Дъг Форд, премиер на провинцията. Тръмп..
Товарният кораб "Солонг" (Solong), който днес се сблъска с плаващия под американски флаг петролен танкер "Стена Имакюлейт" (MV Stena Immaculate) в Северно море, в близост до източното крайбрежие на Великобритания, е превозвал 15 контейнера с натриев цианид, сочат данни на агенцията за морска информация "Лойдс лист интелиджънс" (Lloyd's List..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..