Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оценката на образованието – в селата по-висока от София

Снимка: БГНЕС

Нивото на образованието в селата е с по-висока оценка – 4.40, отколкото нивото му в София – 4.18. 46 % от родителите определят училищното образование като консервативно в София. 37% от родителите не смятат, че проблемът в образованието е в учителите. А основен извод е, че в столицата има липса на млади учители, като повече са те в селата.

Това показва национално изследване „Българското училище – погледът на родителите“, поръчано от асоциация "Родители", извършено от „Ноема“, което беше представено на пресконференция днес.

Конференция "Родители и учители: Заедно за детето" се проведе в София, а в първия панел присъства и министърът на образованието Галин Цоков, както и директори на училища и детски градини, учители, психолози, родители.

Проучването е извършено септември – октомври 2023 г. сред 807 родители на деца от първи до 12-ти клас.

Проучването отчита, че след пети клас намалява желанието на децата да ходят на училище.

Голям проблем за родителите в образованието е дисциплината на децата. В това отношение родителите се държат силно консервативно, като одобряват мерки като връщането на оценката за поведение и овластяването на учителите да налагат повече наказания на децата.

Децата на около две трети от респондентите учат на едносменен режим (68%), а останалата една трета (32%) – на двусменен. Значително по-малко деца обаче (44%) учат на едносменен режим в София, където сградите и за училища, и за детските градини са недостатъчни. Повече от половината софийски деца (56%) са на двусменен режим. Коренно различна е ситуацията в малките градове и селата, където 80% от децата са на едносменен режим и едва една пета (20%) – на двусменен. На едносменен режим са в голямата си част децата в начален курс (75%), докато в гимназията делът пада на 54%.

Българският език, математиката и чуждият език (след 5. клас) са областите, в които родителите виждат най-отчетливо развитие при децата си през последната година.

По отношение на съдържанието, категорично най-отчетливо се подкрепят предложенията за повече акцент върху познанията на децата, свързани с грижа за здравето, и в този смисъл – за повече спорт и игри.

Категорично най-често посочваният проблем от родителите в училище е дисциплината на учениците (45%) – според тях това е по-водещ проблем и от претоварения учебен материал (40%), като между двете има статистически значима разлика.

Открояват се два проблема:

„Родителите си позволяват да се налагат над учителите“ -  Това е въпрос, свързан с властовите отношения в училище, и явно съществува достатъчно застъпено като проблем, и то такъв, който в случая самите родители виждат и отчитат негатива му.

„Много права на децата и малко права на учителите“ - контекстът зад това твърдение е, че децата са много „недисциплинирани“, а учителите и ръководството нямат особено право да ги наказват.

По публикацията работи: Антония Чорева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с планираните мирни преговори за Украйна

Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заминава за Саудитска Арабия заедно със съветника по национална сигурност Майк Уолц, където ще разговарят как да бъде сложен край на войната в Украйна, предаде Ройтерс. Преди заминаването си той отбеляза, че "се надява да постигне наистина добър напредък" по отношение на преговорите между Киев и..

публикувано на 16.02.25 в 19:44

Ръст на престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец

Увеличават се престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец в сравнение с година по-рано. Ръстът е с близо 30%. Увеличение има и при престъпленията в домашни условия 18 престъпления против личността са станали през януари 2025 г. - с 4 повече от година по-рано. Към момента пет от тези 18 престъпления са разкрити, уточняват..

публикувано на 16.02.25 в 19:25
Френският президент Еманюел Макрон.

Срещата за Украйна във Франция - Стармър, Шолц, Фон дер Лайен и Рюте ще присъстват

Президентът на Франция Еманюел Макрон ще проведе утре в Париж неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания.  Макрон свиква спешна среща на европейските лидери в Париж Френското президентство съобщи, че британският премиер Киър Стармър,  германският канцлер Олаф Шолц, генералният..

публикувано на 16.02.25 в 19:16
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров бе избран за председател на БСП

Временният председател на БСП Атанас Зафиров бе избран за лидер на партията. Той победи на балотажа Борислав Гуцанов. Обявяването на официалните резултати обаче се бави. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Досега Зафиров изпълняваше временно функциите на председател. Информацията за победата му идва на фона на..

публикувано на 16.02.25 в 18:24

"Млади фолклорни таланти" с галаконцерт на сцената на Първо студио на БНР

Под съпровода на камерната инструментална група при Оркестъра за народна музика на БНР над 200 деца пяха на сцената на Първо студио на БНР в 24-тия галаконцерт на конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя" по програма "Хоризонт". Те бяха дошли от всички краища на страната. Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти"..

публикувано на 16.02.25 в 18:17
Оот ляво надясно: вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин

Българската телеграфна агенция отбелязва 127 години от своя първи бюлетин с новини. Бяха представени нов новинарски център, читалня и нов шрифт ЛИК, създаден специално за Българската телеграфна агенция от Националната художествена академия. Генералният директор на БНР Милен Митев пожела на колегите от БТА смелост и сили да продължават това, което правят..

публикувано на 16.02.25 в 18:10
Протест на пътя Кюстендил - Ябълково, където след сблъсък с безконтролно пуснати коне загина 18-годишна девойка, архив.

Обезопасяването на пътя Кюстендил-Ябълково с мрежа, спираща животни - над 500 хил. лв.

Над половин милион лева ще струва монтирането на 3 километра обезопасяваща мрежа от двете страни на пътя Кюстендил - с. Ябълково срещу пуснати безконтролно животни, които стават причина за катастрофи. На тази отсечката в края на миналата година при удар със стадо коне загина 18-годишно момиче. Около половин километър от мрежата вече са поставени...

публикувано на 16.02.25 в 17:30