Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме паметта на Апостола на свободата Васил Левски

В цялата страна продължават възпоминателните церемонии по повод 151-вата годишнина от неговата гибел

Снимка: БГНЕС-архив

Днес в цялата страна продължават възпоминателните церемонии по повод 151-годишнината от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски.

В София от 17.00 часа ще се проведат архиерейска панихида в храм "Света София" и възпоменателна церемония пред паметника на Васил Левски в София в 18.00 часа. По време на церемонията възпоменателно слово ще произнесат президентът Румен Радев, кметът на София Васил Терзиев и ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев.

Възпоменателна церемония по повод годишнината от гибелта на Левски ще има и пред паметника му в парка на Военната академия. Домакин на проявата е началникът на академията генерал-майор Тодор Дочев. Паметникът на Левски във Военната академия е открит през 2016 г. по инициатива на военно-патриотични организации.

Книги за Васил Левски от личните библиотеки на Симеон Радев и Кирил Христов са включени в документална изложба, която се открива днес в Столичната библиотека.

В Карлово с митинг-поклонение  ще бъде отбелязана 151-вата годишнина от гибелта на Васил Левски.  В родния град на Апостола снощи се състоя и възпоменателна церемония.

Тази сутрин в  църквата "Света Богородица"  ще бъдат отслужени архиерейска света литургия и панихида в  памет на Апостола.  В  митинга–поклонение след това ще се включат  и възпитаниците на училище "Васил Левски". Ще се състои и  традиционното шествие  до родната къща–музей на  Апостола . Там ще бъде връчена наградата на местния комитет "Васил Левски".

В Ловеч тази вечер се организира традиционното Национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата Васил Левски, тази година под надслов "151 години безсмъртие". По рано през деня годишнината от гибелта на Левски ще бъде отбелязана и с гражданско поклонение пред паметника му в двора на Къкринското ханче.

С паметен ритуал и поклонение в Плевен също отбелязват 151 години от обесването на Васил Левски.

Ритуалът пред паметника на Апостола започва в 11.00 часа днес. Ще участват ученици от клуб "Млади възрожденци" и вокална група "Ботевци пеят" към НУ „Христо Ботев“ – Плевен, военнослужещи от Плевенския гарнизон, Общинският духов оркестър с диригент Пламен Марков. Свещеници от плевенските храмове ще отслужат Панихида. Слово ще произнесе кметът д-р Валентин Христов. В знак на признателност пред паметника на Апостола ще бъдат поднесени венци и цветя.

И в Смолян ще почете паметта на Васил Левски с редица прояви. Днес точно в 12.00 часа в класните стаи на училищата в Смолянска област ще звучи одата "Левски" от Иван Вазов. С  военни почести, факелно шествие, конкурси  и редица прояви ще се отбележи 151 години от гибелта на Васил Левски.

В 18.00 часа тръгва факелното шествие от читалище "Балкански просветител" в квартал Райково и ще продължи до двора на Профилирана Природо-Математическа гимназия "Васил Левски". В шествието се включват Трети  ученически гвардейски отряд от ЕГ "Иван Вазов", клубовете "Млади възрожденци" в града, училища и граждани.

В двора на гимназията от 18.30 часа  е началото на тържествения ритуал "Полагане на венци пред паметник", воден от  101-ви Алпийски полк. И тази година в Спортната зала на ППМГ "Васил Левски" ще се проведе от 10.00 часа регионалното състезание "Лъвски скок".

На 18-и февруари се навършват 151 години от обесването на Васил Левски, наричан още Апостола на свободата.
"Васил Левски притежава онези добродетели, които всеки човек би следвало да притежава: да бъде добър към всички, да бъде честен към всички, да бъде смел да казва кривиците на този, който е срещу него. Както самият Васил Левски споделя: "Кажете моите кривици и аз твоите, па’ да продължим заедно".

Това припомни Дора Чаушева директор на Националния музей "Васил Левски" в град Карлово:

"Той успява да увлича всички да последват неговите идеи. Един човек, който и да бил, колкото и голям гений да е, сам не може да осъществи такова всенародно дело. А, само човек, който има качествата и способността да убеди другия, че това е пътят, по който трябва да се върви, е особено ценно качество за Васил Левски".

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Ново, но изолирано - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07