Румяна Георгиева, главен директор на Главна дирекция „Социално подпомагане“ в Агенцията за социално подпомагане, е носителят на наградата за цялостен принос, която беше връчена на тържествена церемония по повод на Световния ден на социалната работа, отбелязван ежегодно всеки трети вторник на месец март. Отличията „Социален работник на годината – 2023“ в системата на Агенцията и сред организации-партньори в социалната работа бяха раздадени под мотото „Buen vivir: Споделено бъдеще за трансформираща промяна“. Румяна Георгиева е посветила 40 години от трудовия си път на социалната работа, започва като социален работник, за да достигне до сегашната си позиция:
„Има много колеги, които наистина са отдадени на тази работа, не чакат някой да им постави задачи и да го приемат само като работа, а като начин на живот. Които посвещават много свободно време, съботи, недели, нощем, когато трябва да се отзоват някъде – със сърце и душа са на терен“.
Недостигът на кадри в Агенцията за социално подпомагане, условията на труд и ниските заплати са сред основните проблеми в системата, заявиха участници в церемонията по връчване на наградите „Социален работник на годината“. Тя се проведе по повод на Световния ден на социалната работа, който се отбелязва ежегодно всеки трети вторник на месец март. Социалният министър в оставка Иванка Шалапатова коментира:
„Много хора не ни достигат в социалната сфера, особено сега в навечерието на утвърждаването на новата карта от социални услуги в цялата страна. Ние ще инвестираме допълнително ресурси, ще се разкриват нови социални услуги, центрове за обществена подкрепа, дневни центрове, затова позволете ми да поканя всички млади хора, които търсят своята бъдеща професионална реализация, нека да я намерят и в социалната сфера, защото да бъдеш социален работник, да бъдеш служител в социална услуга, е наистина призвание“.
До края на март трябва да бъде представен от Министерския съвет механизъм за ръст на заплатите на социалните работници. През миналата година имаше поредица от протести на служители в Агенцията. В нея работят близо 4600 души, като недостигът е поне 300 души сред хората, които работят на терен, обяви изпълнителният директор на АСП д-р Надя Танева:
„Към момента са 4600 социалните работници, звучи много голямо като брой, но мога да кажа, че на територията на страната има 147 дирекции, 28 регионални, и 200 изнесени работни места, което означава, че недостигът по места е доста значителен. Първо от факта, че има доста напускащи колеги, тъй като работата е доста динамична, отговорна, и ниско заплатена. Освен това, че има напускащи колеги, няма желаещи да започнат работа, особено в отделите „Закрила на детето“. Така че, ние се надяваме, с тези поводи, като днешния, с тези положителни емоции, наистина да мотивираме социалните работници да останат да работят в системата. И да им покажем, че всички институции, присъстващи тук, ни подкрепят, и със сигурност ще има увеличение на заплатите и ще има по-добро бъдеще за работата ни.“
Награди за партньорство получиха УНИЦЕФ, Националното сдружение на общините, МВР, БЧК, професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ и нейният възпитаник и председател на Обществения съвет на училището шеф Иван Манчев. На церемонията присъстваха депутати от парламентарната социална комисия, ръководството на социалното министерство, социални партньори.
Снимки: БТА
Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..