Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Иван от Сливен приключи гладната си стачка, но влезе в нов конфликт с митрополит Йоан

Снимка: Стоян Радев

Приключи седемдневната гладна стачка на сливенския свещеник Иван Янков срещу решението на Светия синод за касирането на епархийските избори за сливенски митрополит. Днес той поиска да бъде причестен от Негово високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, но отказа да влезе в олтара, където според канона свещениците получават причастие. Стигна се до скандал, при който владиката обяви, че няма да позволи своеволия в Светата църква.

До размяна на реплики на висок тон се стигна, след като отец Иван поиска да бъде причестен като обикновен мирянин, но получи отказ.  

"Няма да си правите своеволия в Светата църква. Аз не ви разрешавам свето причастение по този начин". 


Пред медиите отец Иван сподели, че нарочно е провокирал владиката  и потвърди, че продължава с протеста си:

"Гладната стачка приключи, протестът - не".

Варненския митрополит нарече поведението на отец Иван – „свръхнапрегнато, гневно, непослушно поведение на един човек, който е сложил собственото си аз отпред“. Владиката каза, че е разпоредил да извикат отец Иван зад олтара да се причести.

"Обаче той реши. Той реши, че ще застане като мирянин да се пречести. Е, да де, ама това за мен е съблазън и ние такъв ред нямаме".

Относно отнемането на свещеническия сан на отец Иван т.нар. аргосване дядо Йоан каза, че това зависи от него и действията му.

"Ако той прояви малко от малко търпение, разбиране и вникване в ситуацията малко по-дълбоко и се успокои, да си остане, да си служи. Било, каквото било да го забравим и да вървим напред". 

Отец Иван обяви днес, че няма да служи в църквата си, но ще бъде в храма и ще приема вярващите от квартал "Речица". Протестът му ще продължи с молитвено бдение всяка вечер от 17.00 пред сградата на Сливенска митрополия. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Пловдив започна кампанията за кандидатстване в 1. клас за учебната 2025/26 година

В Пловдив започна кампанията за кандидатстване за прием в първи клас за следващата учебна година. Родителите ще могат да кандидатстват онлайн чрез електронната система на Общината, където се обявяват свободните места. По-ранното подаване на заявление не носи предимство, важно е да бъде спазен крайният срок, който за първото класиране е четвърти юни,..

публикувано на 12.05.25 в 22:16

В общинската болница в Дупница не достигат кадри, особено сестри

Въпреки 20-процентното увеличение на заплатите в общинската болница в Дупница продължава да има недостиг на кадри - особено на медицински сестри, съобщи управителят д-р Стефан Николов. Средната заплата в дупнишката болница е около 2000 лева, а с редно възнагражденията на персонала са били завишени с около 200- 300 лв.  От ръководството на..

публикувано на 12.05.25 в 22:08

В областната болница в Монтана наградиха медицински сестри с над 30-годишен опит

В областната болница в Монтана наградиха медицински сестри с над 30 годишен опит. Отличените са номинирани от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи в града. Протест на медсестри, акушерки и лаборанти в Международния ден на сестринството Медсестри на протест с искане за увеличение на заплатите По повод Международния ден на..

публикувано на 12.05.25 в 21:53

До 90% смъртност на пчелите в различни региони констатират земеделците тази пролет

До 90% смъртност на пчелите в различни региони на страната констатират земеделците тази пролет. Това предполага лоша година и значително по-слаби добиви на мед. Браншът е изправен пред сериозни предизвикателства, а решения не са възможни без институционална намеса – за това ще алармират пчелари и ветеринарни лекари на дискусия в БТА.  Тревожно..

публикувано на 12.05.25 в 21:38
Съпредседателят на ПП и бивш финансов министър Асен Василев.

ПП-ДБ са внесли в НС проектодекларация за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.

"Продължаваме Промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) внесе в Народното събрание проект на Декларация за завършване на пълноценната интеграция на Република България в Европейския съюз чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г., съобщиха от пресцентъра на коалицията. Вносителите настояват Народното събрание да обсъди и гласува..

публикувано на 12.05.25 в 20:41
Министърът на външните работи на Полша Радослав Шикорски

Полша затваря руското консулство в Краков

Диверсионна група, направлявана от руските тайни служби и включваща украински имигранти, е отговорна за големи пожари във Варшава и Вилнюс. Това показват предявени обвинения в Полша, след като страната обвини Русия за разпалването на огромен пожар в търговски център преди година.  Вчера премиерът Доналд Туск използва социалните мрежи, за да обяви, че..

публикувано на 12.05.25 в 20:35
Хора ликуват в Тел Авив, след като бе съобщено, че от

"Хамас" предаде на Червения кръст израелско-американския заложник Идън Алекзандър

"Хамас" предаде днес на Международния комитет на Червения кръст израелско-американския заложник Идън Алекзандър, който вече пътува към Израел, предаде Ройтерс, като се позова на официален източник. Военното крило на палестинското ислямистко движение потвърди в изявление, че е освободило Алекзандър. От "Хамас" изразиха готовност да участват в преговори..

публикувано на 12.05.25 в 19:53