Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За историята като шарж през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

2
Проф. Ваня Добрева
Снимка: Станислава Пирчева

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева. С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура. 

Самият Александър Божинов казва за себе си: "Обичам каквото мисля, да го нарисувам, или да го наредя в стихове. Затова минавам за художник и сегиз-тогиз за поет. Прави ми удоволствие да се закачам, затуй и мене ме закачат: тъй разбирам аз смисъла на живота и се считам за най-щастливия човек на земното кълбо. Обичам хубавия смях, хубавата бира, хубавите хора." В това издание ще се докоснем до света на този невероятен творец и ще разкажем за неговия живот, творческо наследство и значението му за българската култура.

На въпроса за българската идентичност и европейското наследство през творчеството на Александър Божинов и какво е значението на при него като елементи, които допринасят за по-дълбокото разбиране на тази идея, проф. Добрева отговори: "Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка. Независимо от трудностите и препятствията, всички ние трябва да се усмихваме по-често. Днес това липсва. Липсва идеята, че на другия човек също може да му е трудно, да има своите проблеми. И че тези въпроси, които в даден момент ескалират и създават конфликти, можем да ги решаваме с усмивка. И мисля, че това е най-важното."

Една от книгите, които издава научният екип, от който е част и проф. Добрева, е "Щрихи към образа на Александър Божинов" и тя дефилира във Венеция, благодарение на подкрепата на фонд "Научни изследвания" към МОН. Тази монография систематизира факти от живота и творчеството на Александър Божинов, представяйки ни една многопластова личност, която умело съчетава трагичното и комичното в своето изкуство.

Божинов, роден през 1878 г., преживява двете световни войни, Народния съд и множество политически преобръщания и изпитания. Неговият живот е огледало на историята, отразяващо абсурдите на времето с невероятен хумор и проницателност.

В разговора ще чуем и проф. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, във връзка с неговата идея за ново туристическо райониране на България, вдъхновена от "Македония в карикатури" на Александър Божинов. 

Проф. Драганов отговоря на въпроси в ефира на "Нощен хоризонт" за това какво го е вдъхновило в книгата "Македония в карикатурина Александър Божинов, за да предложи идеята за ново туристическо райониране на България и как вижда връзката между историческите римски провинции и съвременното туристическо райониране, както и ползите, които носи това за туристическия сектор в България.

Проф. Ваня Добрева
Ваня Добрева е изследовател на българската култура и литература. Освен с наука, се занимава с публицистика и литературна критика. Автор е на монографии, статии и студии, в които разкрива аспекти на националното ни развитие. През последните години е ръководител на проекта "Между комичното и трагичното : Александър Божинов (карикатурист, военен фотограф и писател), реализиран с помощта на фонд "Научни изследвания" към МОН. В момента е част от екип от Университета по библиотекознание и информационни технологии, който подготвя тържественото отбелязване на 200 години от публикуването на "Рибния буквар". Ръководител на катедра "Култура, историческо наследство и туризъм" в Университета по библиотекознание и информационни технологии. Член на Управителния съвет на Стратегическия институт за национални политики и идеи.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10