След като и четвъртият опит за събиране на кворум в НС за продължаване на пленарното заседание се провали, като се регистрираха едва 94 народни представители, председателстващата заседанието Росица Кирова го закри, въпреки опита на депутата от БСП Георги Свиленски да се изкаже от парламентарната трибуна.
Така отпадна и предвиденото за днес изслушване на четирима министри по проблема с безводието и въведения в над 200 населени места воден режим.
Проведе се обаче заседанието на временната парламентарната комисия, която проучва данни за нерегламентирано влияние в съдебната система.
Депутатите изслушаха по видеовръзка от Белград бившия собственик на фалиралата Корпоративна търговска банка Цветан Василев, който е обвиняем по делото за фалита на КТБ.
Изслушването на бившия банкер започна със скандал, като имаше и сериозен интерес от страна на депутатите.
В началото Хамид Хамид от ДПС нарече Василев "афериста на века" и оспори начина по който ще се изслушва бившият банкер, както и това, че не е физически в залата.
Лена Бориславова от "Продължаваме промяната - Демократична България" настоя пък изслушването да се проведе както е предвидено, а от "Възраждане" я подкрепиха с обяснението, че КТБ е била най-голямата банкова афера и има пряка връзка с правосъдната система.
Бившият следовател Петьо Петров - Еврото е в основата на схемата за фалита на КТБ, каза Цветан Василев пред временната парламентарна комисия. Той уточни, че идеологът зад Еврото е съпредседателят на ДПС Делян Пеевски.
Според него българската прокуратура не е намерила време и основание да го разпита по този въпрос въпреки неговото желание това да се случи.
В документите по делото "КТБ" под инициалите Д.П. стои Делян Пеевски, беше категоричен още Василев, като допълни, че не е тайна, че кредитирани от КТБ са били и немалко фирми на Делян Пеевски майка му Ирена Кръстева. В средата на 2013 г. Василев разбрал, че Пеевски нямал намерение да си плаща кредитите, каза още бившият банкер. Кредитите са за над 500 милиона лева.
Василев изреди печалби и спестени разходи за Пеевски от фалирането на КТБ, с които "има достатъчно средства, ако се налага, да бъдат стимулирани този или онзи от съдебната система и прокуратурата".
"От сделката за "Виваком" и НУРТС - 46% от разликата отива при Спас Русев, който недвусмислено е поставено лице на Делян Пеевски. Тези 46% представляват над 500 милиона лева, като разлика от цената, на която ВТБ и Спас Русев придобиват "Виваком", и пазарната оценка. "Техномаркет" - при оценка от 100 милиона лева, е придобит от Пеевски за 15 милиона лева.
Печатницата в "Христо Ботев", при оценка от над 60 милиона лева, е придобита, само чрез продажба на земята, услужливо от ЧСИ, за 4 милиона лева. ИПК "Родина" - 40 декара + 55 000 квадратни метра РЗП, оценка 200 милиона лева, придобита е за 10 милиона лева от приближения на Пеевски доктор".
Каква точно е била организацията на кръга, известен като "Осемте джуджета", Василев заяви, че не знае, но по решение на Пеевски бившият следовател е бил лицето за оперативни задачи и е контролирал действията на прокурорите по делото. Банкерът каза още, че Пеевски и Петьо Еврото събирали компромати от най-различно естество за политици и бизнесмени, за да бъдат държани под контрол. Така бил сформиран "кръг за влияние "Пеевски"":
"Назначиха си редица шефове на съдилища - шефът на Софийски градски съд, заместник-шефа на Софийски градски съд, шеф на Наказателното отделение, шефката на Апелативен съд, шефът на Висш административен съд".
Според Василев Петьо Еврото е главният технически организатор на подготовката на удара по КТБ, а в основата е Делян Пеевски.
Василев беше попитан от депутатите и още: Кои хора инсталираха Иван Гешев, а Василев отговори: "Борисов и Пеевски, които контролират Висшия съдебен съвет".
На заседанието трябваше да бъде изслушан и Делян Пеевски, който обаче не дойде.
Вицепрезидентът Илияна Йотова се надява партиите да проявят разум в петък и да изберат председател на Народното събрание, за да има работещ парламент: "Надявам се утре да се поздравим с избран председател на Народното събрание, защото рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е твърде висок. И аз наистина мисля, че партиите ще проявят..
От почти едно столетие Българската православна църква чества Деня на християнското семейство заедно с църковния празник "Въведение Богородично", който се отбелязва на днешната дата 21-ви ноември. Евангелският текст разказва за въвеждането на Пресвета Богородица в храма. Нейните родители - праведните Йоаким и Ана - са хората, които първи..
Бившият депутат от ИТН в 45-ото и 46-ото Народно Петър Димитров оглави партия "Център", създадена от бизнесмена Васил Божков. За това съобщи самият Божков с публикация във Фейсбук. "ЦЕНТЪР вече официално e регистрирана като политическа партия. Въпреки опитите на институциите да ни спрат. За председател избрахме Петър Димитров. Заедно ще изринем..
В парламента се проведе среща между представители на групите на "Има такъв народ" и "БСП – Обединена левица", на която бяха обсъдени възможностите за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов като председател на 51-вото НС. Отново неуспешен опит за избор на председател на 51-вото НС Президентът напомни, че може да започне консултации за..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На практика ставаме в пъти по-неефективни , затова искаме среща с министър Красимира Стоянова, за да си изясним въпросите. Това сподели в интервю пред БНР Петър Бунев, председател на синдиката в..
Червен код за силен вятър е издаден за областите Враца и Монтана за петък, 22 ноември, сочи справка в сайта на НИМХ. За областите София-град, София-област, Видин, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Пловдив, Хасково и Кърджали кодът е оранжев, за всички останали - жълт. През нощта срещу 22 ноември вятърът ще отслабва и ще се ориентира от..
КС ще извърши спасителна операция, т.е. изчистване на възможни конфликти, от които могат да произтекат кризи. Това каза пред БНР проф. Емилия Друмева, бивш конституционен съдия и бивш съветник на президента Румен Радев по правните въпроси, във връзка с повторното сезирана на Конституционния съд от държавния глава за промените в Конституцията,..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..