Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В рамките на лятната контролна кампания фискалните инспектори са установили над 1000 нарушения

Данъчните са проверили близо 4 100 търговски обекта по Черноморието от юли до септември

Снимка: БГНЕС

Националната агенция за приходите е проверила близо 4 100 търговски обекта по Черноморието от края на юли до средата на септември. При част от проверките са изземани пари от каса с цел погасяване на задължения към хазната, съобщават от институцията. 

В повечето от контролните действия на приходната администрация са се включили и публични изпълнители, както и екипи от други институции: Агенция "Митници", МВР, Министерството на туризма, БАБХ, РЗИ, Комисията за защита на потребителите, БИМ и ИА "Автомобилна администрация", съобщават от НАП.

Съвместните екипи от фискални инспектори и публични изпълнители са посетили над 430 търговски обекта с просрочени задължения към бюджета. С цел пълно или частично погасяване на дълговете, са иззети сумите, налични в касите на длъжниците, на обща стойност над 149 хил. лева.

Предприети са и допълнителни действия и мерки за обезпечаване и събиране на задълженията на проверените лица, като в резултат на това в бюджета са постъпи суми в размер на над 1 млн. лв.

Като цяло – за по-малко от два месеца – от края на юли до средата на септември, в рамките на контролната кампания на НАП по Черноморието, фискалните инспектори са проверили близо 4100 търговски обекта – предимно заведения за хранене, дискотеки, барове, атракциони, магазини за хранителни стоки и др.

Служителите на приходната агенция са съставили над 1000 акта за нарушения, като най-честите са за неиздаване на фискален бон и разминаване между сумите, маркирани на касовия апарат, и наличностите в касата. В 60 от проверените търговски обекти е липсвало фискално устройство.

Служителите на НАП са проверявали също и дали сезонните работници имат договори, регистрирани в НАП, както и дали работодателите им ги осигуряват на реалното им възнаграждение.

Много от собствениците на търговски обекти, които са били санкционирани за неиздаване на касови бележки или за разлики в касовите наличности, са предпочели да не обжалват наложените актове, а да ги заплатят в 14-дневен срок.

По този начин те са се възползвали от законовата възможност да внесат с 20% по-малко от стойността на наложена санкция.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Деница Даскалова: Няма комбинирана ваксина срещу грип и Covid, но двете са съвместими

Комбинирана ваксина срещу грип и Covid-19 няма, но отделните две могат да се поставят заедно, съвместими са . Това каза пред БНР д-р Деница Даскалова, семеен лекар. Тя подчерта, че най-подходящият момент за ваксиниране е преди началото на епидемичния сезон - от края на септември до края на октомври : "Преди да се е застудило времето, преди да..

публикувано на 18.09.24 в 16:16
Георги Първанов

Георги Първанов: При влизането ни в Шенген повече работници от трети страни ще бягат от България

При влизането в Шенген може да се увеличи броят на работници от трети страни у нас, които да напускат България към други страни в ЕС. Това прогнозира Георги Първанов, член на УС на Българската конфедерация по заетостта, в интервю пред БНР. Бизнесът у нас настоява за внос на работници, а се оказва, че 40% от тях напускат страната, за..

публикувано на 18.09.24 в 16:10

МВнР и политици с реакции срещу изявленията на вицепремиера на РСМ Александър Николоски

Външното министерство и представители на различни парламентарни групи реагираха на изявленията на вицепремиера на Република Северна Македония Александър Николоски, който в телевизионно интервю е нарекъл българите "нецивилизовани" и категорично е отрекъл двете страни да имат обща история. Във връзка с поредните обидни квалификации към България и..

публикувано на 18.09.24 в 15:57

Д-р Стойчо Кацаров: Някои опасения на фармацевтите имат основания, но техническия прогрес не можем да спрем

Поставянето на вендинг машини за лекарства трябва да е резултат на свободна стопанска инициатива, не трябва да е ангажимент на държавата . Това мнение изказа пред БНР д-р Стойчо Кацаров, председател на УС на Център за защита на правата в здравеопазването. Той беше категоричен, че някои от опасенията на фармацевтите "имат своите основания и трябва..

публикувано на 18.09.24 в 15:48

Адвокат Божидар Колев се самопредложи за кандидат за главен прокурор

Адвокатът от Софийската адвокатска колегия Божидар Колев се самопредложи за кандидат за главен прокурор. Това стана ясно на заседанието на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, която прие за сведение заявлението от Колев. След освобождаването на Иван Гешев като Обвинител 1 той отново се самономинира, но изборът беше замразен заради..

публикувано на 18.09.24 в 15:40
ПАВЕЦ

Обществена поръчка за подмяна на 2 хидроагрегата на ПАВЕЦ "Чаира" за 220,5 млн. лв. без ДДС

Националната електрическа компания е започнала обществена поръчка за модернизация и цялостна подмяна на първи и четвърти хидроагрегат на помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) "Чаира", съобщи енергийният министър Владимир Малинов. Приоритет за правителството остава обратното въвеждане в експлоатация на най-голямото хидросъоръжение в..

публикувано на 18.09.24 в 15:32
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Похарчихме получените пари по ПВУ за текущи нужди

Парите по Плана за възстановяване и устойчивост са ни нужни, за да стартираме проектите до края на 2026 г., освен ако ЕК не направи промяна в сроковете за държави като нас. Това сподели Румен Гълъбинов, икономист и бивш зам.-председател на КФН, в интервю пред БНР. Той уточни, че до края на 2026 г. имаме да получаваме повече от 3/4..

публикувано на 18.09.24 в 15:15