Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радев: Военновъздушното училище отново ще обучава виетнамски летци

Снимка: Прессекретариат при президента

Започна посещението на президента Румен Радев във Виетнам. Той се срещна с общността на виетнамците, учили и работили в България. Визитата на държавния ни глава е по покана на виетнамския му колега.

"Като сърце“ - такава е България за Уен Ву Кън. Винаги ще я носи в сърцето си. Говори за страната на розите с благодарност, защото по време на войната във Виетнам България му дава мир, образование и работа. Идва у нас през 1975 година, учи в Техникум по строителство в Пловдив, а по-късно работи в София:

"България за мене е втората родина. Прекрасна страна, там имам и приятели. Това е мирна страна. Най-вкусното за мене е кисело мляко. И сирене".

Фа Мин То също няма да забрави страната, в която получила образование. Запаметила е в мобилния си телефон чернобели снимки от студентските си години в България. 

С благодарност за страната ни говори и Фам, учил молекулярна биология в Софийския университет "Св. Климент Охридски“ в средата на 70-те години:

"Сега работя във Виетнамската академия на науките. България е най-красива и хубава страна".

Над 30 000 са виетнамците, които са учили и работили у нас през 70-те и 80-те години. Част от завършилите висшето си образование в България заемат ключови позиции в политиката, администрацията и бизнеса.

В Асоциацията за приятелство "Виетнам-България“ членуват няколкостотин души, организирани в  дружества в най-големите градове на страната – в Ханой, Хо Ши Мин и Хайфонг.

"Искам да ви благодаря за това, че не сте забравили България. Напротив! Вие живеете една активна България - тук, във Виетнам. България не ви е забравила и ще продължи да бъде вашата втора родина".

С тези думи президентът Румен Радев се обърна към общността на виетнамците, които никога няма да забравят България.

След 40-годишно прекъсване във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" отново ще се обучават виетнамски летци, съобщи президентът Радев по време на срещата, предаде от БТА.

"Преди 40 години, когато бях курсант в нашето Висше военновъздушно училище, усвоявах тайните на авиацията заедно с виетнамски курсанти. Изключително се радвам, че след 40-годишно прекъсване всеки момент ще започне обучението на пет виетнамски летци отново в нашето военновъздушно училище и това за мен е огромен успех и само началото на бъдещо, още по-силно сътрудничество", каза Румен Радев.


По публикацията работи: Венцислав Василев и Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Земетресение от 3.6 по Рихтер в района на гръцкия град Серес

Земетресение с магнитуд 3.6 по Рихтер е регистрирано в района на гръцкия град Серес.  Трусът е станал 14:36 часа българско време, сочат данните на Националния Институт по Геофизика, Геодезия и География при  БАН.  Земетресението е усетено слабо в района на град Гоце Делчев и околните селища.

публикувано на 18.01.25 в 16:56
Снимката е илюстративна

Кампания в училищата в община Троян за негативното влияние на психотропните вещества

Община Троян започна информационна кампания в училищата за негативното влияние на психотропните вещества. Кампанията е по инициатива на заместник-кмета на общината Вероника Тодорова и във връзка с нарастващия проблем с разпространението и използването на наркотиците и навлизането на нови психоактивни вещества. "Община Троян вече е доказала, че..

публикувано на 18.01.25 в 16:39

Десетки хора са ранени при инцидент със седалков ски лифт в испанския зимен курорт Астун

Десетки хора са ранени при инцидент с лифт в испанския зимен курорт Астун, недалеч от границата с Франция. По първоначални данни една от ролките на лифта се е повредила, поради което седалките са се разлюлели силно. 17 от пострадалите са имали нужда от медицинска помощ, девет от тях са в тежко състояние, обявиха властите в Арагон...

публикувано на 18.01.25 в 16:30

Българските отбори по природни науки заемат водещи места на международни олимпиади

Българските отбори по природни науки заемат водещи места на международни олимпиади. Миналата година страната ни спечели над 90 медала на различни състезания. "България е много конкурентна в последните години в природните науки. Всяка година се връщаме с много медали и не говоря само за биолозите, но същата така химици, физици, математици,..

публикувано на 18.01.25 в 16:08
Борис Писториус

Борис Писториус не изключва присъствие на германски военни в мироопазваща мисия в Украйна

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус заяви, че е възможно германски войници да се включат в осигуряването на демилитаризирана зона в Украйна след евентуално споразумение за примирие.  В интервю за вестник "Зюддойче цайтунг" германският министър на отбраната Писториус заяви, че е отворен за дебати по темата за присъствие на германски военни..

публикувано на 18.01.25 в 15:56

Пожар е избухнал в сграда до Женския пазар в София

Пожар е избухнал в сграда до Женския пазар в София. Запалил се е таванският етаж на триетажна сграда на улица "Цар Симеон". Впоследствие покривът се е срутил. Няма пострадали хора. Пламъците гасят два противопожарни екипа, една автомеханична стълба и линейка. Районът около сграда е силно задимен, което наложи полицията да разшири..

публикувано на 18.01.25 в 15:16

Жители на Кюстендил и Ябълково блокираха за повече от час движението в района

Повече от час протестиращи блокираха движението в двете посоки на пътя Кюстендил - Ябълково , на мястото  където при ПТП с коне загина 18-годишното момиче.  Напразно те очакваха представители на институциите, които бяха поканили - АПИ, Областното пътно управление, Агенцията по контрол на храните, областния управител Александър Пандурски...

публикувано на 18.01.25 в 15:15