Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода, за необятност и вдъхновение.
За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането говорим с Йордан Колев – писател и летец, чийто живот е изпълнен с истории от облаците.
"Нашата професия на летци е изключително ограничаваща, човек трябва да е наясно какви са изискванията към него, а дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера нещата по един много по-специален начин и за да мога после да да ги претворя в книгите, каза за БНР Йордан Колев. Той от дете е убеден, че ще стане летец, но днес вече готви филм, имат написан сценарии за сериал.
"Не съм бил само в Антарктика, но и не искам, защото до там се стига много трудно, но може би море...бих тръгнал...
Но срещите ми хората в тези 20 години като летец на далечни полети, това ме вдъхнови, за да разкажа всички тези истории, които ми са се случили и местата, които съм видял един по-особен начин от туриста, и от местните хора, защото аз като кацна, трябва да си отпочина, за да мога да се върна после, сподели още Колев.
Едни от най-вълнуващите му пътувания са били в Индия и Хималаите. Друга любима дестинация му е Женева и там дори би искал да се пенсионира, допълни пилотът писател. По думите му другото такова място е Мюнхен.
Йордан Колев е роден на 3 юни 1964 г. в София. Завършва Висшето народно военновъздушно училище "Г. Бенковски" в гр. Долна Митрополия през 1987 г. Той е потомствен летец.
По време на 37-годишната си професионална кариера като пилот, той е прекарал над 23 000 часа във въздуха, летейки до всички континенти с изключение на Антарктида. Владее отлично английски и руски и говори френски. От 2022 г. е член на Съюза на българските писатели.
Колев имал голямо желание да бъде военен пилот, но високият му ръст не му позволява, заради катапулта.
През 1996 г. напуска България и прекарва 15 години във Виетнам и на остров Мавриций. Животът му в тези отдалечени и екзотични дестинации, както и срещите с местни култури, обогатяват неговия мироглед и вдъхновяват творчеството му.
През 90-те години Йордан Колев участва в литературната сцена като редактор на преводите на "Полетът на Интрудър" и "Завръщането на Интрудър" от Стивън Кунц, както и на "Наемникът"от А. Дж. Куинъл за издателство "Прозорец". Започва да пише във Виетнам преди повече от две десетилетия, но едва през 2014 г. събира кураж да публикува. Оттогава датира и приятелството му с Владимир Зарев, който публикува три негови разказа в списание "Съвременник" през 2015 г.
Първото му публикувано произведение е пътеписът „От Рио до Кейптаун“ (2017), базиран на участието му в околосветска регата за аматьори. Романът „Кацането“ (2019) разказва за аварийна ситуация на борда на пътнически самолет и драматичните изпитания пред екипажа и пътниците.
Йордан Колев е автор на трилогията "Хилядолетната битка", чиято първа част, "Лабиринт" (2021), интерпретира легендата за Светия Граал и вечната борба между Доброто и Злото. Втората част, "Пазителят и кобрата" (2023), е шпионски роман с напрегнат сюжет.
В момента той работи върху третата част, с работно заглавие "Вирус".
Сборникът му с разкази "Двойното дъно на пилотския куфар", издаден през април 2023 г., е петата му книга. Йордан Колев мечтае да напише биографичен роман за българския герой Димитър Списаревски, насочен към младата аудитория.
По темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Йордан Колев в "Нощен Хоризонт".
Голямата причина за студентските протести в Сърбия е липсата на правова държава , падналата козирка на гарата в Нови Сад е само поводът. Те бягат от политиката, но рано или късно ще се изправят пред момента, в който техните идеи ще трябва да станат политика. Как ще се мине тази крачка никой не вижда. Това каза пред БНР журналистът от БНТ Бойко..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...