Месец Рамазан учи вярващите на търпение, щедрост, прошка и разбирателство, посочи президентът Румен Радев, който е домакин на празничната вечеря ифтар по повод свещения за мюсюлманите месец Рамазан.
По време на Рамазана мюсюлманите спазват строг пост от зазоряване до залез слънце. Това са дни на търпение, щедрост и опрощение - припомни го и в словото си президентът Румен Радев. Подчерта, че ифтар е важна традиция с дълбоко значение, която обединява хора от различни религии, а в разделното време, в което живеем днес, помощта и подкрепата са все по-важни:
"Когато под напора на оръжията човешкото се пропуква, под напора на безпардонната сила. Срещи и примери, като тези, на диалог и разбирателство, добиват особена стойност, защото именно това ни позволява да градим здрави мостове на разбирателство и милосърдие, по които заедно да преминаваме над мътните води на предизвикателствата, които неизбежно ни сполетяват в днешния свят", заяви президентът Радев.
Вечерята ифтар е добра възможност да се съберем заедно, посочи главният мюфтия Мустафа Хаджи:
"Това е добра възможност да се съберем около една трапеза и да споделим хляба с всички познати и приятели без оглед на различията по етнически и религиозен принцип. Това не е ново за хората в България, ние векове наред живеем заедно, но в нашето съвремие имаме по-голяма необходимост да бъдем заедно, да се уважаваме и да си помагаме".
В тържествената вечеря участват представители на мюсюлманската и на останалите традиционни религиозни общности в България, дипломати, дейци от областта на културата, образованието и науката.
Доналд Тръмп, който на 78 години е на път да стане най-възрастният президент в историята на САЩ, ще премине годишен медицински преглед през следващите седмици, се казва в изявление на Белия дом. "Датата на медицинския му преглед ще бъде публично оповестена през следващите няколко седмици", се казва в изявлението, подписано от неговия лекар,..
Високите цени на недвижимите имоти на Халкидики не се отразяват на интереса на българските клиенти, коментират брокерите от района. 30% от закупилите имот българи на Халкидики са извършили сделка за луксозни вили на брега на морето на цена между 500 хиляди и един милион евро. Друга част от около 60% от покупките от българи са на цена до 150..
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди да не се подновяват военните действия в разкъсваната от война Ивица Газа, като заяви, че подобен резултат би бил "катастрофален". Той допълни, че "постоянното прекратяване на огъня и освобождаването на всички заложници са от съществено значение за предотвратяването на ескалация и..
Отиде си Елисавета Котова, създател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет, съобщиха нейни близки. Котова беше активист за повишаване на качеството на живот на диабетно болните у нас. Преди 20 години Елисавета Котова създава организация, защитаваща правата на децата с диабет, тъй като е родител на момиче с това социално..
След приключилата със скандал среща между американския президент Доналд Тръмп и украинския му колега Володимир Зеленски източници от Белия дом заявиха, че на този етап американският президент не се интересува от преразглеждане или съживяване на сделката за полезните изкопаеми на Украйна. От екипа на Зеленски са отправили молба да подпишат..
Самолетът на украинският президент Володимир Зеленски кацна в ранния следобед на лондонското летище "Станстед" на връщане от САЩ, след злополучната среща с Доналд Тръмп в Белия дом. Зеленски е поканен на срещата на върха на лидерите на страни-членки на ЕС, посветена на европейската сигурност в светлината на войната в Украйна. Киър..
Километрично задръстване се е образувало на магистрала "Хемус" около 24-тия километър в посока Варна, съобщиха от агенция Пътна инфраструктура. Движението е затруднено от катастрофа. На място има екипи на пътната полиция. Затруднено е движението и по пътя София - Варна в района на Български Извор. Причината е катастрофа в района, при..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..