В Народното събрание започна обсъждането на второ четене на бюджета на държавното обществено осигуряване. Той предвижда пенсиите да бъдат увеличени от 1 юли 8,6 процента по тнар. швейцарско правила, а максималния осигурителен праг да бъде увеличен от 1 април на 4 130 лева.
Работата по текстовете често се прекъсва от процедурни предложения, правени основно от депутатите на "Възраждане". От партията внесоха десетки хиляди предложения между първо и второ четене основно в проектозакона за държавния бюджет с цел забавяне на работата по финансовата рамка на годината.
От ПП настояват втората година от майчинството да се изплаща изцяло, ако майката се върне на работа. В момента текстовете предвиждат, ако тя пожелае да бъде активна на пазара на труда, да получава 50% от парите, които би получила, ако остане вкъщи.
"Това е подкрепа за семейния бюджет на младите семейства. Пълното изплащане на майчинските ще увеличи доходите на семействата в момент, когато разходите за отглеждане на дете са най-високи. Тази мярка премахва финансовият стимул за оставане вкъщи, като позволява на жените да се върнат на работа без да губят част от доходите си", мотивира идеята Деница Симеонова.
От групата на ДПС, близо до Доган, направиха предложение за запазване на размера на осигурителните вноски на земеделските производители и тютюнопроизводители на настоящите им нива, а не да се увеличат до размера на минималния осигурителен праг за всички останали 1077 лева.
"Тази промяна касае около 70 000 земеделски стопани и тютюнопроизводители. Забележете, че около 42 000-43 000 земеделски стопани и тютюнопроизводители през 2024 година са имали доходи около 4000 лева", каза Севим Али.
Работата в пленарната зала върви бавно, защото често е прекъсвана от парламентарни процедури и редица от изказванията, които бяха направени, не бяха реално по същество, на което бяха правени забележки от председателя Наталия Киселова. Често депутати от "Възраждане" правят изказвания с едно и също по същество съдържание, следвани от реплики от народни представители от същата партия и след това дуплика на говорещия с цел доразвиване на тезата. Когато от тази процедура се възползва друга парламентарна група.
"Нашата парламентарна практика поне в последните няколко години е следната, дава се приоритет при повече от заявени от 3 реплики се дава приоритет на реплики от други парламентарни групи. Защо? Защото в противен случай като давате реплики на повече от един човек от групата на изказващия се, реално те си доразвиват изказването", възрази Петър Петров от "Възраждане".
Това е първото заседание на парламента, в което участват депутатите от партия "Величие". В следващата емисия ще чуем подробности от встъпителната декларация на председателя на ПГ Ивелин Михайлов.
Той започна изказването си с трагедията в Северна Македония и постави акценти в коментарите си за приоритетите на групата, сред които са околна среда, здравеопазване, земеделие, енергетика, туризъм и борба с корупционните практики. След това от групата поискаха две седмици удължаване на срока за предложения по държавния бюджет, но председателсващата заседанието Рая Назарян отхвърли искането с мотива, че срокът е изтекъл преди решението на ЦИК да постанови влизане на партия "Величие" в парламента.
След това бе уточнено, че все пак, ако от "Величие" искат, могат да внесат в деловодството на парламента това свое предложение, то да бъде гласувано по установения в правилника ред.
Финансовият министър Теменужка Петкова "намери" 1 милион лева за изграждане на център за лечение на хора с инсулт към старозагорската болница "Професор Стоян Киркович". Предложението за изграждането на центъра е на партията "Възраждане" и е с искане за 5 милиона лева. От трибуната на Народното събрание, където се обсъжда на второ четене..
В Бургас пред препълнена кинозала Мария Бакалова и режисьорът Георги Дюлгеров откриха 23-тото издание на "София филм фест на брега". С премиера на многократно награждавания български филм "Триумф" започна програмата на фестивала. За създателите на филма Петър Вълчанов и Кристина Грозева, Мария Бакалова заяви, че са режисьори от световна величина...
От Българския спортен тотализатор съобщиха, че е спечелен джакпотът от днешния тираж на Тото 2 - 6/49 - 11 милиона 305 000 лева. Фишът е пуснат във Варна и е струвал 6 лева. Това е вторият по размер джакпот в историята на играта. През 2022 година в Сливен бяха спечелени рекордните 11 милиона 715 000 лева.
Групата Jeremy? и Ерсин са големите победители в Националната класация "БНР Топ 20" за 2024-а. Годишните музикални награди на престижната класация на Радиото бяха раздадени тази вечер. Jeremy? с песента "Gotta Know" и нейният вокалист Ерсин с първия му самостоятелен проект "Не може вечно да вали" споделят първото място в категорията..
Британският премиер Киър Стармър заяви, че ще има тежки последици за Владимир Путин, ако наруши евентуалното мирното споразумение с Украйна. Стармър заяви това след като се срещна с висши военни от 26 държави, пристигнали в Лондон, за да разработят планове за изпращане на мироопазващи сили в Украйна. Срещата във военната база "Нортууд" е..
В пленарната зала продължава дебатирането на текстовете от държавния бюджет на второ четене. Сред най-спорните акценти е максималният размер на новия дълг, който България може да изтегли през годината – 18,9 милиарда лева. В отделни предложения на "Демократична България" и на "Продължаваме промяната" се настоява за свиването му със седем..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп напълно подкрепя възобновяването на израелските въздушни и сухопътни операции в Газа, заяви прессекретарят на Белия дом Керълайн Ливит: "Президентът даде да се разбере много ясно, че ако "Хамас" не освободят всички заложници, ще платят скъпо. И за съжаление, "Хамас" избра да играе игри с живота по медиите...
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..
Движението на тротинетки и велосипеди в пешеходната зона на Плевен предизвика първия лек инцидент. Блъснатото от велосипедист дете е с охлузвания...