Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейски паралели - за музея, за галерията: Ирина Мутафчиева за богатствата на Националната галерия за чуждестранно изкуство

Снимка: Архив
събота, 17 октомври от 15.00 часа

“Ако трябва да споделя кое най-много ме дразни в българската действителност, то е че реалните качества и стойности на родното ни изкуство не се оценяват и не се уважават, а търсим винаги възможност да митологизираме отделни негови обекти... Да търсим белези, които липсват, въпреки че много образци на българското изкуство са на изключително ниво, но блестят с качества, които често подминаваме...” Така започва моят разговор с Ирина Мутафчиева, директор на Националната галерия за чуждестранно изкуство.
Историята на галерията, продължава Мутафчиева, започва много преди датата на нейното откриване - 5.11.1985 г. Като общ архитектурен силует сградата на Галерията е реконструкция на старата Държавна печатница, проектирана от виенския архитект Фридрих Шванберг, частично разрушена от бомбардировките по време на Втората световна война. Тя е уникална с естеството на колекцията си - изкуството на далечни земи, на екзотични племена и народи, на стари и нови времена, които се преплитат с модерни европейски тенденции, с традиционни и религиозни изобразителни принципи в хронологическия обхват на едно хилядолетие.
Нейното създаване е свързано с десетилетна събирателска и организационна дейност през 70-те и 80-те години на миналия век. Впоследствие към колекцията се добавя фондът от чуждестранно изкуство на Националната художествена галерия. От особено значение за попълването на музейната сбирка са даренията посредством Фонд “13 века България”, както и щедрите дарения от частни лица.
В момента, в постянната експозиция посетителят може да види индийскa миниатюра, японска гравюра укийо-е, западноевропейска живопис и скулптура 15-17 в, индийскa склуптура и храмова украса, африканско изкуство, западноевропейска живопис и скулптура 18-19 в, “Наби”, Франц Фон Щук и други, колекция Гоа, будистко изкуство от югоизточна Азия, европейска живопис и скулптура 19-20 в. Ролан Удо и неговите поетични реалности, социално ангажирани автори от 20 в., Николай Константинович Рьорих и Святослав Николаевич Рьорих, парижка школа между двете световни войни, модерно испанско изкуство от 20 в., европейско изкуство от средата на 20 в., и частни колекции - дарение на галерията....
Не сме ЕРМИТАЖА, усмихва се Ирина Мутафчиева, но на Балканския полуостров Националната галерия за чуждестранно изкуство в София е единствена по своя характер. Присъствието на Националната галерия за чуждестранно изкуство в българското културно пространство е голяма чест за страната ни. И е, разбира се, от голяма полза за всички нас. На колко човека им се отдава възможност да се разходят до Индия или до Япония. Държавата извлича голям морален дивидент, а и ценителите - да видят събрани на едно място късчета от културата и изкуството от различни части на света. И местоположението на галерията е на удобно място - и това е от значение..
Има един момент, който ни притеснява, продължава тя, и това е отношението на масовата публика към постоянната ни колекция. Голяма част от посетителите търсят по-атрактивното и винаги нямат време. Но като притичат набързо край експонатите остават с впечатлението, че вече всичко са видяли. Затова откакто съм директор, от 2005 г., почти един път годишно задължително правя изложба с творби от фондовете... В момента например може да се видят оригиналните акварели на Феликс Каниц, които се представят за първи път по повод честванията на 140-годишнината от създаването на Българската академия на науките на 12.10.2009 година.. Те са дарени от племенника на Феликс Каниц на Академията през 1936 и са пазени в Архива на БАН....
По публикацията работи: Божидар Любенов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28