Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

Снимка: АБК

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата". Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата.

Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за библиотекар или библиотека, за учител или училище, за журналист или медия, както и за обществена личност с изключителен принос.

Вече е известно, че в категорията "Общественик с принос към книгата" тази година "Рицари на книгата" станаха преводачката Анжела Родел и писателят Георги Господинов. Те не присъстваха на церемонията, затова в "Артефир" чуваме думите на Яна Генова, зам.-кмет по културата в София, по повод награждаването в категорията. "Това е награда за всички хора на книгата – писатели и преводачи – които издигате граждански глас, които говорите извън книгите си, които сте "шумните герои" на литературата", каза зам.-кметът.

В категорията "Библиотека" наградата получи екипът на Университетската библиотеката на УНСС. Пред "Артефир" началникът на библиотеката Любомира Кръстева, сподели, че е осъществен дългоочакван ремонт на цялата библиотечна база, финансиран от МОН и Министерство на финансите. Благодарение на това обновление хората с ентусиазъм са се завърнали в библиотеката, която днес е не просто място за заемане на книги, но и пространство за оживени разговори и лекции.

Награда "Рицар на книгата" в категория "Училище" бе връчена на СУ "Сава Доброплодни" – Шумен. Наградата беше връчена от зам.-министъра на образованието и науката Любомира Лазарова. Зам-директорът на училището Соня Вълчева изрази своето вълнение от заслуженото признание за учителите и учениците, а председателят на УС на АБК – Десислава Алексиева – подчерта: "Очакваме знанията и опитът, които тези хора са натрупали, да отидат на други места, да вдъхновят други училища."

Целия репортаж от церемонията по връчване на наградата "Рицар на книгата" чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05