Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Центърът за източни езици и култури на СУ „Св. Климент Охридски” - домакин на Международната олимпиада по китайски език за студенти 2010

На снимката: Пекинският университет за чужди езици, в който се изучава специалността българистика. Институтът е създаден през 1941 г. като Школа за чужди езици в град Йенан. Институцията, в която се преподават 32 чужди езика, е сред най-елитните китайски университети, пряко подчинен на Министерството на образованието.
Снимка: Посолство на Китайската народна република в България

Възможности за българските ученици и студенти да учат в Китай: Всяка година 35 българи следват в Китай на китайски разноски

Цзънг Сиенхонг, завеждащ отдела по образование към Китайското посолство у нас гостува този месец в рубриката на „Артефир” - „По-близо до Китай”.

На снимката: Цзънг Сиенхонг, завеждащ отдела по образование към Китайското посолство у нас и Кръстьо Белев, един от първите студенти, които следват в Китай в 16 студио на БНР (отдясно наляво).

Ще научите повече за стратегията за развитие и реформите на образователната система в Китай, международният обмен и сътрудничество в сферата на образованието, възможностите за българските ученици и студенти да учат в Китай, и за това какъв е интересът на китайските студенти да следват у нас.
България е една от първите страни, с които Китай осъществява образователен обмен. Между двете държави е подписано споразумение за сътрудничество в областта на образованието за периода 2008-2011 година.
Китайски език се изучава в СУ „Св. Климент Охридски” и Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, където съществува специалността китаистика. В 18 СОУ „Уилям Гладстон” с изучаване на източни езици в София, СОУ „Васил Левски”, Русе, и софийската Първа английска езикова гимназия,

Посланикът на Китайската народна република в България Джан Вансюе на среща с ученици от Първа английска езикова гимназия в София по време на откриването на Клуба по китайски език в прочутото софийско училище през 2009 г.

където се преподава китайски. В институт „Конфуций” в София също се провеждат курсове по езика. 
„Наскоро почина именитата китаистка проф. Джан Сунфън. Сред нейните ученици са български китаисти като проф. Бора Беливанова, които са допринесли много за обучението по китайски език в България”, каза Цзънг Сиенхонг, завеждащ отдела по образование към Китайското посолство у нас.
Интерес към изучаването на българския език има и в самия Китай. В Пекинския университет за чужди езици се изучава специалността българистика. В университета има 9 факултета и се преподават 32 чужди езика. Това е един от най-елитните висши учебни заведения в Китай, който е осъществил сътрудничество с 165 университети от над 40 страни и райони в света, включително и със СУ „Св. Климент Охридски”.
На 28 май в Центъра за източни езици и култури на СУ ще се проведе Международната олимпиада по китайски език за студенти от България. Състезанието е част от Международния конкурс „Китайски езиков мост” за студенти от цял свят. Той се организира всяка година от Държавната дирекция по китайски език „Ханбан” и ще се проведе за девети път. На 17 юни в 18 СОУ „Уилям Гладстон” ще се състоят за трета поредна година и националните квалификации на конкурса за ученици. Победителите ще заминат за финалния кръг на конкурса в Китай. „Българските участници се представят като цяло доста добре. Победителите в конкурса се ползват с предимство при кандидатстване за стипендии за следване в Китай. Български участник във финалите на „Китайски езиков мост” спечели индивидуална награда още при първото участие. Вече няколко ученици и студенти получиха възможност да продължат образованието си в Китай”, каза още Цзънг Сиенхонг.
Успех на българските участници на тазгодишната Международната олимпиада по китайски език!

По публикацията работи: Невена Праматарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28