Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Радиоенциклопедия" всеки четвъртък поредицата “Пътешествията на думите”

2 септември
Тайното родство на думите – етимологичните дублети, персийски заемки
Какво е общото между “кадифе” и “кадаиф” или как днес в речта ни съжителстват различни думи с общ първоизточник. В езика ни има около 800 персийски заемки. Имало ли е пряк досег между българския и персийския – предстои да се изясни.
Участват: проф. д-р Борис Парашкевов и доц. д-р Иво Панов от СУ „Св. Климент Охридски”.

26 август
Международна лексика, гръцки, латински, екзотични заемки
Кои са “общите” за съвременните европейски езици думи. Откога са гръцките и латинските заемки в езика ни. Екзотичните заемки – от кои езици и по какви пътища са дошли до нас.
Участват: н.с. д-р Цветелина Георгиева от Института за български език и Спас Рангелов, лектор в университета “Св. Кирил и Методий” в Скопие.

19 август
Френски, немски, италиански и английски заемки
Кога и как влизат в речта ни. В кои области са най-многобройни. Как се приспособяват към особеностите на българския език. Какви затруднения при правописа и изговора създават.
Участват: ст.н.с. ІІ ст. д-р Сия Колковска, н.с. д-р Надя Костова и проф. д-р Владко Мурдаров всичките от Института за български език на БАН.

12 август
За някои от най-старите заемки в езика ни – турските и руските
Кога и как са влезли те в езика ни – въпросът никога не е бил чисто езиков и културен. Как са се вписали в системата на българския език и какво става с тях днес.
Участват: доц. д-р Гергана Дачева от СУ „Св. Климент Охридски” и ст. н. с. ІІ ст. д-р Диана Благоева от Института за български език на БАН.

5 август
За чуждиците, заемките и усилията на пуристите
Много ли са чуждите думи в българския език. Каква е разликата между заемка и чуждица. Пуризмът не е от вчера. Чуждите думи ли са проблемът на днешните българи.
Участват: доц. д-р Гергана Дачева и д-р Надежда Сталянова от СУ „Св. Климент Охридски”, и проф. д-р Владко Мурдаров от Институт за български език на БАН.

четвъртък, от 10.30 часа
По публикацията работи: Венета Гаврилова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25

Рисунка на лодка с гребци насред каменна пустиня в Азербайджан

Когато тръгвате от Баку към Гобустан обикновената кола изведнъж се превръща в машина на времето. Пренасяте се в каменната ера. В историко-художествения резерват ще видите древни скални рисунки - петроглифи, ще се запознаете с бита на първобитни хора, с техните магически символи и тотеми, ще откриете послание на римляните и ще се любувате на неземни..

публикувано на 28.04.24 в 10:05
акад. Владимир Овчаров

Стареене и дълголетие

Акад. Владимир Овчаров представи новата си книга "Стареене и дълголетие". Творбата е продължение на дългия творчески път на учения в търсене и откриване на загадките на човешкия организъм, които влияят върху общия и индивидуалния ход на живота на личността.  Структурирана в академичен стил, книгата започва с анализ на нарастването на броя на..

публикувано на 27.04.24 в 10:25

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15