Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

130 години от рождението на Йордан Йовков

На снимката: Писателят Йордан Йовков
Снимка: Архив

В огледалната зала на Драматичния театър „Йордан Йовков” в Добрич се проведе двудневна Международната научна конференция за писателя. И макар той никога да не е оставал извън фокуса на вниманието от страна на сериозните литературни изследователи, тази годишнина е повод да се огледа мястото и приноса му в българската литература и душевност като цяло.
Конференцията е озаглавена „Йордан Йовков - разночетения” и за нея в предаването „Артефир” ни информира литературният изследовател Катя Зографова:
„Моята научна работа по темата носи интересното заглавие „Йовковата Добруджа като етнокултурен Космос.” Това заглавие ми позволява да обясня какво стои зад клишето на Йовковия хуманизъм. Безспорно той е факт, уникален в българската и световна литература, но ми беше любопитно да се вгледам как този хуманизъм се проявява когато става дума за Добруджа. По това време (18-19 век) тя се превръща в своеобразен бежански лагер. Има едни преселнически порои. Прокудени са българи, татари идват от Русия, въобще оформя се една конфликтна територия. И цялото това ужасно пъстро общество чудодейно съществува в мир и сговор.
Йовков търси митологичния човек и разкрива как всички тези етнически представители се чувстват добре и равни в Добруджа. Изповядват като че ли един много древен митологичен култ - култът към майката Земя. Не четем достатъчно внимателно Йовков, а той описва всичко това много точно. Всичко при Йовков е поучително и европейско като поведение. При него няма някаква невярна идеализация и романтична прекаленост. Просто той ни дава един модел за това как да живеем в това балканско кръстопътно място по един хуманен и прекрасен начин. Затова сме му задължени.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53