Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Хлябът – символика и култура”: Сакралното тесто

| обновено на 24.07.15 в 09:24
Eвхаристичен дървен печат, кръгъл, двоен печат от гр. Пирдоп, началото на ХІХ век. (собственост на Националния етнографски музей, БАН)
Снимка: Национален етнографски музей, БАН
Много преди хлябът да се изпече, още при омесването му, някога стопанката стриктно спазвала кода на сакралните тайнства. Поводът определя състава на брашното – дали да е само от пшеница, от ръж, от царевица… Какво представлявал шугавият хляб, приготвян само при специални случаи в някои райони на България? Гладка или украсена трябва да е питата за новородено дете? Кога хлябът е двоен на височина? И при какви обреди се прави двоен на ширина? Ами хлябът-бебе, познат и в други страни?
Защо питата-кръсташка трябва да е много-много плоска и с необичайна форма? Има ли празник, на който е посветена?
Езикът на сакралното тесто се предава от поколение на поколение като памет за семейните традиции и календарни обичаи: годеж, сватба, раждане, и тъжни поводи… Пролет, лято, есен, зима… Личните празници и годишният аграрен цикъл се „бележели” с различни видове пити, погачи, кравайчета… За всеки случай, почти като в съвременните компютри, в паметта за хляба предците ни „подсигурили” още един резервен „ключ на тестото”, това са просфорите. Някога всеки дом притежавал свой знак, свой просфорен печат, който се поставя върху тестото, преди да се изпече хлябът.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15