Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съкровища на духа

БНР Новини
Емил Цеински в студиото на предаването "А сега накъде?"
Снимка: БНР
В търсене на любовта между хората, един български живописец тръгва от белоградчишкото село Праужда. Праужда означава пряко, право. Оттам някога минавал пряк път за Видин. Но личните посоки на Емил Цеински преминали през много лъкатушене, през редица европейски манастири, градове и държави, преди художникът да стигне до базиликата „Сан Клементе” – Рим. Там прави изложба на икони. Творбите му са показвани и в Милано, Берн, Париж, Верона, Асизи, Ферара… Двама папи – Йоан Павел II и Бенедикт ХVI притежават негови икони. Днес творецът живее в Сан Марино. Но където и да е по света, в сърцето си винаги носи от силата на Северозапада и Праужда, сила, която се нарича любов.
„Късчета старинна красота” от Петя Бобойчева.
В друга точка на Северозапада, във видинското село Бърдарски геран, банатските българи пазят своя изстрадана истина: невинаги даването се свързва с пари. По-ценно е да подариш време, знание, умения, памет. Това е тяхното съкровище, завещано от предците, на които се налагало да търсят свобода по други краища. От 125 години се преселват в днешния Бърдарски геран, а селото им е специално проектирано от италиански архитект. При завръщането си, банатските българи привнесли и „щипка” от онази Европа, която приготвя галушки, в носиите си има колоритни шапки и поли от Австро-Унгария. Но за празниците банатчани продължават да пекат просуръ (просфорен обреден хляб). А съвременните банатчани, родени в Бърдарски геран като Петя Бобойчева, рисуват в картините си късчета старинна красота.
В Северозапада вирее едно странно, малко познато растение, оцеляло от времето на терциера. Нарича се рамонда. През 1928 г. руски ботаник го включил в своя хербарий. Случайно веднъж върху хербария попаднала вода. С изсъхналото цвете станало чудо: то се раззеленило и дало цветове. Такива са хората от Северозапада.
Ако мислено прекараме диагонал, в срещуположния край на България, в Странджа, ще открием не по-малко интересна формула за силата на духа. Нейно олицетворение е странджанската зеленика. Тя също е преживяла периода на динозаврите и ледената епоха, макар да е силно чувствителна към почвата и въздуха. Нейният урок към съвременните жители на региона, в който единствено се среща у нас, е да бъдат взискателни към заобикалящия ги свят. Затова те й посвещават Фестивал на зелениката.
Още за маршрутите, които ви предлагат съкровищата на духа, можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26