Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съкровища на духа

БНР Новини
Емил Цеински в студиото на предаването "А сега накъде?"
Снимка: БНР
В търсене на любовта между хората, един български живописец тръгва от белоградчишкото село Праужда. Праужда означава пряко, право. Оттам някога минавал пряк път за Видин. Но личните посоки на Емил Цеински преминали през много лъкатушене, през редица европейски манастири, градове и държави, преди художникът да стигне до базиликата „Сан Клементе” – Рим. Там прави изложба на икони. Творбите му са показвани и в Милано, Берн, Париж, Верона, Асизи, Ферара… Двама папи – Йоан Павел II и Бенедикт ХVI притежават негови икони. Днес творецът живее в Сан Марино. Но където и да е по света, в сърцето си винаги носи от силата на Северозапада и Праужда, сила, която се нарича любов.
„Късчета старинна красота” от Петя Бобойчева.
В друга точка на Северозапада, във видинското село Бърдарски геран, банатските българи пазят своя изстрадана истина: невинаги даването се свързва с пари. По-ценно е да подариш време, знание, умения, памет. Това е тяхното съкровище, завещано от предците, на които се налагало да търсят свобода по други краища. От 125 години се преселват в днешния Бърдарски геран, а селото им е специално проектирано от италиански архитект. При завръщането си, банатските българи привнесли и „щипка” от онази Европа, която приготвя галушки, в носиите си има колоритни шапки и поли от Австро-Унгария. Но за празниците банатчани продължават да пекат просуръ (просфорен обреден хляб). А съвременните банатчани, родени в Бърдарски геран като Петя Бобойчева, рисуват в картините си късчета старинна красота.
В Северозапада вирее едно странно, малко познато растение, оцеляло от времето на терциера. Нарича се рамонда. През 1928 г. руски ботаник го включил в своя хербарий. Случайно веднъж върху хербария попаднала вода. С изсъхналото цвете станало чудо: то се раззеленило и дало цветове. Такива са хората от Северозапада.
Ако мислено прекараме диагонал, в срещуположния край на България, в Странджа, ще открием не по-малко интересна формула за силата на духа. Нейно олицетворение е странджанската зеленика. Тя също е преживяла периода на динозаврите и ледената епоха, макар да е силно чувствителна към почвата и въздуха. Нейният урок към съвременните жители на региона, в който единствено се среща у нас, е да бъдат взискателни към заобикалящия ги свят. Затова те й посвещават Фестивал на зелениката.
Още за маршрутите, които ви предлагат съкровищата на духа, можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54

2024 година през очите на правните консултанти в "Законът и Темида"

Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..

публикувано на 27.12.24 в 10:56

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..

обновено на 27.12.24 в 10:51

Седем години доброволчески усилия за по-чисто Черно море

Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..

обновено на 27.12.24 в 10:06