Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рицари и принцеси край Асеновата крепост

Програма на Средновековния панаир в Асеновград.
Снимка: Архив
Асеновград е на броени километри южно от Пловдив, но е много различен от него. Доста по-малък, компактен и тих: прилича на стражеви патрул, преди да тръгне в обход. Всъщност, векове наред Станимака, както е старото име на селището, изпълнявало ролята да брани пътя към Родопите и Беломорието. Крепостта, превърнала се в емблема на града, е издигната още по времето на траките. Сведения, записани в Устава при построяването на Бачковския манастир, свидетелстват, че крепостта притежавала своя армия и администрация. Отбранителното съоръжение е свидетел на хиляди набези и битки. Водят се сражения срещу византийци, османлии, кръстоносци… Крепостта е наречена на цар Иван Асен II, който през 1231 година предприема нейното укрепване.
Асеновград има и друга слава. Заради многото църкви, манастири и параклиси в района, е наречен Малкият Йерусалим. Борбеност, духовност и… много красота ще откриете в това място. „Кало” – хубост, оттам идва и обичаят „калиници”. По Еньовден момиченца се обличат в мини-булчини рокли. Така казват в този край – „булчини”, а не булчински. За да има право да се омъжи, като порасне, девойката трябва да е поне 3 пъти калиничка. Ритуалът се среща само тук. По своя смисъл, прилича на пролетно лазаруване, когато момичето излиза „в общество”, да видят околните каква красавица расте…
За първи път Асеновград посреща лятото на 2012 година със Средновековен панаир, с рицари, бойни техники от Средновековието, музика, кухня отпреди няколко века. В града на Асеновата крепост Еньовден идва и с шествието на малките принцеси – каленички, с фестивала на булчините рокли. И за да се почувствате в друго време, не забравяйте да оставите лаптопите и мобилните телефони в къщи, напомнят организаторите.
Още за празниците, можете да научите от разговора с Даниела Костова в звуковия файл.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22