Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една прочута приказка за първи път в ефира на България

Снимка: Даниела Манолова

Оскар Уайлд е предназначил тази история да бъде четена на деца. Написал я е като забележка вместо подзаглавие, но също както останалите му приказки и „Щастливият принц” има универсален адресат. Събира поколенията в четенето или слушането заедно, като дава на всеки собствена храна за размисъл и за съпреживяване. 
Оскар Уайлд пише два сборника с приказки със заглавия - „Щастливият принц” и „Къщата на наровете”, и няколко от приказките в тях: „Верният приятел”, „Рожденият ден на инфантата”, „Рибарят и неговата душа” и „Забележителната ракета” са вече във фонда на Радиотеатъра. С „Щастливият принц” откриваме нов сезон на неувяхващия ирландски разказвач по радиото.

„Животът не се ръководи от волята или намеренията. Животът е нерви, фибри и бавно изграждани клетки, в които зреят мисли и се раждат поривите на страстта. Чувстваш се сигурен в себе си. Мислиш се за силен. Но цветът на един предмет в някоя стая или утринното небе; обичан някога парфюм, който събужда смътни спомени; стих от забравена поема, която отново прочиташ; фраза от пиеса, която отдавна си престанал да свириш - това са нещата, от които зависи животът ни...”

Красивата и тъжна приказка на Оскар Уайлд събра едно прекрасно трио от гласове - изключителното лястовиче Екатерина Стоянова, ангелът-разказвач Иван Налбантов и щастливият принц Светослав Добрев под режисурата на Христо Симеонов Риндо, музикалното решение на Валя Бояджиева и звукорежисурата на Живко Марев, Константин Райдовски и Димитър Василев.

Оскар Уайлд по радиото в събота, на 23 февруари от 7.15.
Очаквайте и слушане с публика в студиото на Радиотеатъра.

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15

Стратегия на общуването с Таня Масалитинова

Може и да не е за вярване, но за тези 30 години предаването "За думите" преживя доста изпитания, прераждания и премествания на началния час, докато стигне дотук. Хубавото на тази сложна биография е, че никога не сме имали комфорта да се отпуснем блажено и да заседнем в рутината. През 1997 г. след поредното прекрояване на програмата,..

публикувано на 23.07.24 в 10:26

Български географски имена в Европа

Европа е не просто име на континент, а символ на култура и цивилизация, която от векове е модел и мярка за ценностите в съвременните общества. Явно трудно постижими, защото и днес, почти 2 десетилетия, откакто страната ни е официално членка на общността на европейските държави, все още трябва да се убеждаваме, че и ние сме европейци като другите...

публикувано на 09.07.24 в 08:05

Стефан Цанев: Езикът крие в себе си някаква магика

Един от гласовете, които пазим в богатия звуков фонд на предаването, е на големия писател, драматург и поет Стефан Цанев. Според изследване на "Галъп интернешънъл" той беше най-четеният български поет през 1995 г. В предаването, което през 1996 г. все още се казваше "Какво се крие зад думите", писателят внесе своя оригинален поглед към този..

публикувано на 02.07.24 в 10:12

Победителите в детския литературен конкурс "Искри" – директно от БНР

Целта на конкурса е насърчаване на децата за творческа и индивидуална изява. Да открива, популяризира и подпомага развитието на талантливите деца! Победителите в конкурса на 41-вия Национален конкурс за детско литературно творчество "Искри" 2024 г. – бяха избрани от жури в състав: Оля Стоянова, Митко Новков, Цвета Брестничка, Виктор Чулев и..

публикувано на 23.06.24 в 09:30