Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен възпоменателен ден на Холокоста

Делегация на израелския Кнесет посети бившия германски нацистки концентрационен лагер Аушвиц-Биркенау, за да отбележи 69-ата годишнина от освобождението на концлагеристите от фашистките власти и Международния възпоменателен ден на Холокоста
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ден от миналото с отправки към бъдещето. Какво точно означава този ден за хората през 2014 година? Таня Любенова разговаря с нашия посланик в Израел Димитър Михайлов:
„27 януари е една голяма дата, но тази година ще бъде отбелязана по-различно. В гр. Краков в Полша ще бъде проведена церемониална сесия на израелския кнесет с участието на над 60 депутати от Израел, Полша, както и представители на няколко европейски държави. След сесията се очаква да се проведе масова церемония в концлагера Аушвиц. В самия Израел моята програма предвижда участие в церемония в Центъра Холокоста Масула с военния министър на Израел Моше Яалон. Следобед ще посетя Градината на праведниците, за да поднеса цветя. Знаете, там имаме 20 праведника българи, сред които са Димитър Пешев и митрополитите Кирил и Стефан.Следващата година ще работим за придобиване на статута Праведник в свят свещен за четиримата наши дипломати - Никола Пенчев, Никола Ванчев, Хари Левинсон и Любен Зидаров. Много важна предстояща задача.”
За деня на Холокоста разговаряхме и със Стоян Райчевски български общественик, политик, историк и етнограф. “Този ден е ден и на възпоменание за жертвите на Холокоста и за всички насилия спрямо човечеството. Ние българите имаме особено основание да бъдем съпричастни и да посочим нашата заслуга в оценката на тези събития и то не само защото и ние сме били потърпевши на насилие и преследване в различни периоди, а защото сме давали като народ и примери за толерантност и добро съжителстване с българските евреи. Аз имах възможност да се запозная по-задълбочено с това сътрудничество. Установих, че през всички векове на гонения на еврейския народ, българи и евреи са живели в едно много добро разбирателство. Те са били пример за съвместно сътрудничество. Ние взаимно сме си помагали в тежки моменти. Би трябвало точно тези примери да бъдат изведени днес напред, защото често чувам неразбиране и грешни интерпретации. Едни се дължат на непознаване на историята, други на търсене на някакъв ефект. В края на 90-те години дори имаше обвинения в антисемитски настроения, които бяха съвсем единични провокативни случаи и аз ги опровергах в книгата си “Българи и евреи през вековете”. Това беше мой принос за преодоляването на всякакви съмнения относно отношенията между евреи и българи. На този ден трябва да си припомним, че човечеството не е гарантирано от възобновяване на събития от миналото. Не говоря само за еврейския народ, а въобще. Човечеството винаги трябва да бъде нащрек и трябва да помни миналото не само за търсене на възмездия, а за да не се допуска връщането на онези времена. Поуката трябва да остане. Паметта за миналото е най-силната гаранция, че няма да допуснем грешките на миналото.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08