Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вечер с музиката на Феликс Менделсон-Бартолди по повод 205 години от рождението на композитора

Снимка: commons.wikimedia.org
На 3 февруари 1809 година в германския град Хамбург, в богатото и интелигентно семейство на банкера от еврейски произход Авраам Менделсон се ражда момче. Наричат го Феликс (щастливец) и това име сякаш наистина предопределя съдбата му.
Феликс Менделсон-Бартолди - един от най-талантливите и плодовити творци в областта на класическата музика - наистина е роден под щастлива звезда, защото е един от малцината творци - избраници на Съдбата, които биха могли да се похвалят едновременно със стойностни произведения, признание, успешна кариера и ... относително спокоен и „безоблачен живот” (доколкото, разбира се, това е възможно). Композитор, пианист, органист, диригент, в известен смисъл Менделсон е нещо като аномалия сред своите съвременници, защото вътрешното му спокойствие и уравновесен характер нямат нищо общо с изградената представа за композитор от романтичната епоха, който непременно трябва да е буен, неуравновесен, разчупващ рамките и установените традиции. Напротив - той е бил кротък, уравновесен човек, семейството му също е било изключително здраво и щастливо (за разлика от сложните, объркани интимни отношения на Берлиоз, Лист и Шопен например, Менделсон си е живял много добре със своята съпруга Сесилия!). В същото време обаче той е бил истински „Човек на Възраждането”. Още от ранна възраст се е интересувал от литература и философия, за него най-висш апотеоз на живота е била музиката. А неговата музика се характеризира с една изключителна естетична изтънченост, методическа красота и изящество и много майсторско използване на възможностите на различните инструменти. Творчеството на Менделсон е пълно с позитивна енергия - музиката му е слънчева и жизнерадостна в по-голямата си част, без, разбира се, това да я лишава от дълбочина и духовна основа. Мнозина го определят като „единственият музикален вундеркинд на XIX век”, чийто талант и дарование могат да се сравнят с този на Моцарт.
Дълго време Менделсон беше единственият абсолютно непознат от великите композитори. Останало в забвение по ред причини, включително анти-семитски, неговото творчество беше „преоткрито” и оценено едва през втората половина на XX век. А Феликс Менделсон-Бартолди има стотици прекрасни - наистина прекрасни творби! С някои от тях ще ви срещнем в двата часа на неделната ни музикална вечер. Ще чуем няколко „Песни без думи” из опус 19 и опус 30, фрагменти из Октет опус 20 в ми бемол мажор, Клавирно трио №1 в ре минор, Симфония №3 в ла минор „Шотландска” и Симфония №4 „Италианска”, прочутата музика към комедията на Шекспир „Сън в лятна нощ” и -  разбира се! – изключително популярния Концерт за цигулка и оркестър в ми минор, опус 64. Истинско музикално вълшебство, което за нищо на света не бива да пропускате!

неделя, 2 февруари от 19.30 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05