Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитрина Дренска: Преди да се смириш, трябва да поискаш прошка

Милена Димова и Димитрина Дренска
Снимка: личен архив
Милена Димова: Разкажи ми за детската акордеонна школа, която си водила повече от 10 години в град Ловеч?

Димитрина Дренска: Това е сбъднатата ми детска мечта. Наследих любовта към преподаването на музика на деца от своя учител по акордеон г-н Парушев от град Троян, където преминаха моите детски години. И когато завърших Музикалната академия направих група по акордеон в Ловеч за деца, която просъществува повече от двадесет години. Щастлива съм, че никога не сме свирили пред празен салон в читалището, което много ме е радвало, а е давало и допълнителен стимул и удовлетворение на децата.
Милена Димова:
Родителите ли са тези, които формират любовта към музиката в децата и конкретния инструмент?
Димитрина Дренска: Да, но не бива да става на сила. Не можеш да накараш едно дете да свири на какъвто и да е инструмент, ако то самото не проявява желание, или поне любопитство. Музиката не става и не се прави на сила. Детето само трябва да има любов и желание. Тези, които са накарани от родители и роднини, без желание в самите тях полека и съвсем естествено отпадат . Остават можещите истински. Живеца за музика се дава свише, и ако не е даден, просто няма да стане.
Милена Димова: Кои са твоите Попътни чудеса, белязали творческата ти кариера на диригент?
Димитрина Дренска: Аз отраснах в атеистично семейство. А детската ми мечта да направя акордеонна школа за 20 години ме накара да се възгоредея. В един момент бях вдигнала твърде високо летвата и вече не откривах толкова талантливи деца. Така спрях с преподавателската си дейност. По-късно благодарение на вярата и чудесата разбрах, че човек не бива да се възгордява прекалено, защото Всевишният му взима нещата, които най-много обича, както стана при мен. После една моя случайна среща с митрополит Гавриил , прерасна в поредното чудо в живота ми, защото заедно създадохме детски мъжки хор „Ангелски глас”. До тогава моето отношение към хоровата музика беше пренебрежително (даже в часовете в Музикалната академията бягах и не ги посещавах). Дядо Владика се обърна към мен като инструментален педагог (и една колежка в Ловеч), след като всички вокални педагози в града му бяха отказали. Тази ми работа ме доближи до църквата, а оттам дойде и моята тотална промяна в мирогледа – промяна в отношението ми към хората, към родителите, към децата. . .
Вярата е много силно нещо, особено в християнството. То е насочено към нас самите. Как да поправим и разберем себе си. Да се смирим и да поискаме прошка. Преди да се смириш трябва да поискаш прошка.
Бог винаги ни дава избор – аз мисля, че злото се изразява в гордостта на човек. Тогава той става отмъстителен, може и да излъже, и други неща да направи. А любовта и добротата към околните и към себе си е нашето истинско богатство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Младите таланти J CITY Ensemble – секстет, сформиран от студенти от НМА

Младежка джаз академия с трето издание на Банско джаз фестивал

Всеки ден на Банско джаз фестивал (3-10 август ) от 11.00 на младежката сцена в парка се изявяват млади музиканти, а следобед в читалище "Вапцаров" продължава Джаз академията, в която младите таланти се срещат с изявени наши и световни артисти. Академията се провежда с подкрепата на Министерството на културата.  За обучението на младите..

публикувано на 09.08.24 в 11:40

Работата като почивка

В редакция "Хумор и сатира" усещаме работата като почивка, затова и през август няма да спираме с почивката. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще си отдъхнем със: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", създадени по стихове на Атанас Звездинов и Людмил Станев и изпети от актьорите Албена Павлова и..

публикувано на 08.08.24 в 18:45

Любов, престъпления и страсти, или книга за подземния свят на Атина

Будапеща, 12 февруари 1985 година. Студът пронизва до кости, реката е замръзнала, и едно пророчество бележи съдбата на новородения Янош, което 27 години по-късно се сбъдва. Янош Унгареца е арестуван в Атина, обвинен за убийството на художника Мѝлтос Адриано̀с. Дали това не е свързано със света на мъжките проститутки? Журналистът Стра̀тос..

обновено на 08.08.24 в 13:06

Изкуството е бягане на дълго разстояние

Тихо, но силно е присъствието на талантливата ни художничка Стефанка Стойчева, чиято ретроспективна изложба "Погледни ме" ни среща с творчеството ѝ. Разположена е в четири пространства на Художествената галерия – Казанлък. Това е първият опит за цялостно представяне на, както я нарича директорът на галерията Пламен Петров, куратор на изложбата  – "едно..

публикувано на 06.08.24 в 11:33

Новата книга на Пламен Тотев: Пътешествие през митовете за сътворението

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Пламен Тотев за книгата му "Митове за сътворението". В книгата са разказани старогръцки, скандинавски, арменски, библейски, български, славянски, древноегипетски и индийски митове – за това как от хаоса са се родили светът и боговете, земята и океаните. От тях ще научите..

публикувано на 06.08.24 в 10:35