Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Невероятната история на една джамия

Омаядската джамия в Дамаск
Снимка: wikipedia
В Дамаск се намира една от най-старите и най-големи джамии в света – Омаядската джамия. Историята й е много дълга и много интересна. Мястото, на което е построена се смята за свещено от най-дълбока древност. Някога тук се издигал храмът на арамейския бог на бурите, Хаддад, през ІІІ век римляните го превърнали в храм на почитания от тях Юпитер Дамаски, през IV век върху него била издигната християнска базилика, а през VII век халифът Уалид я превърнал във великолепен мюсюлмански храм. Той запазил първоначалния вид на кулите, които някога били антични наблюдателни кули и те станали минарета на храма.

Днес много вярващи хора– и мюсюлмани, и християни - влизат в джамията, за да се поклонят на Йоан Кръстител, смятан за пророк и в двете религии, защото тук има… действащ християнски параклис. В него зад големи прозорци от зелено стъкло, разделени от изящни бели колони и прикрити със златни орнаменти; под вълнист купол, син като дълбока вода, се пази главата на християнския светец. Тя била намерена при строителството на джамията в малка пещера. Над пещерата била поставена колона, а по-късно около колоната изградили параклиса.
Още за храма в Дамаск, за бляскавия дворец на султан Саладин, за Минарето на младоженците и за Черната Богородица от Ченстохова в Полша ще научите в звуковия файл.

22 март



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00