Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознатите Съединени американски щати - първа част

| обновено на 31.08.14 в 19:11 БНР Новини
Гранд каньон, Аризона, САЩ
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Това предаване е по-кратко от обичайното, но трябва да го чуете, защото ще споделя с вас впечатленията си за част от Съединените американски щати, макар да съм сигурен, че знаете немалко за тази страна.
В съзнанието на много хора названието „Америка” извиква на живот асоциации най-вече с държавата Съединени американски щати, но това е далеч от истината, защото подценява значението и многообразието на този огромен континент.
Не смея да твърдя, че съм опознал Съединените американски щати, но бях няколко пъти в тази страна и се надявам да обогатя представите ви за нея.
Ще ви разкажа повече за музея в градчето Кламат Фолс в щата Орегон, за любопитната история на Ниагарския водопад, за Гранд каньон (най-голямата цепнатина на земята), за Дед Вели (Долината на смъртта) в Калифорния, планината Маунт Шаста, за няколко от националните паркове, както и за най-дълбокото езеро в САЩ „Крейтър лейк”.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Обучение по ненасилствена комуникация организира сдружение "Образователна общност – Варна"

Ненасилствената комуникация, известна още като "език на сърцето", "състрадателен език", "жирафски език" е модел на общуване, който позволява да се свързваме със себе си и с другите, разбирайки и откликвайки на емоционалните си потребности. Прилагането му в личния живот, деловите взаимоотношения и особено в сфери като образованието дава забележителни..

публикувано на 28.06.24 в 13:12
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54
Проф. Андрю Коутс

Проф. Андрю Коутс за изследването на слънчевата система

В Аулата на СУ "Св. Климент Охридски" се състоя научнопопулярна лекция на тема "Изследване на слънчевата система" на проф. Андрю Коутс – физик от Университетския колеж в Лондон, Великобритания. Лекцията е част от четвъртото издание на фестивала "Ало, космос! Говори България", организиран от Атлантическия клуб, Софийския университет, Българска академия..

публикувано на 28.06.24 в 09:40