Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90 години от рождението на пианистката Татяна Николаева

На четвърти май се навършват 90 години от рождението на един от най-ярките представители на руската клавирна школа – Татяна Николаева. Това е и поводът неделната музикална вечер на програма „Христо Ботев” да бъде посветена на нея.
Татяна Николаева е родена в град Брянск. Любовта към музиката наследява от майка си, която е професионална пианистка. От нея получава и първите си уроци по пиано. На 20-годишна възраст е приета с конкурс в Централното музикално училище към Московската консерватория, където започва да учи при именития музикант Александър Голденвейзер. Завършва Московската консерватория с две специалности: пиано (през 1946 г.) и композиция (през 1950 г.). Концертната й дейност започва през 1942 година, когато осъществява първия си самостоятелен концерт. Две години по-късно, през 1945 г., печели първа награда на Международния конкурс на името на Александър Скрябин в Москва. Същата година става солист на Московската филхармония. Следва втора награда на Първия световен младежки фестивал в Прага, но знакова за живота й става 1950 г., когато печели първа награда на Международния Бахов конкурс в Лайпциг. В журито тогава е и Дмитрий Шостакович, с когото в последствие стават приятели за цял живот.
Татяна Николаева е осъществила множество концерти както в родината си, така и в Австрия, Швеция, Норвегия, Австралия, Нова Зеландия, Южна Америка, САЩ, Холандия, Финландия, Исландия, Япония… Внушителният й репертоар включва всички клавирни произведения на Йохан Себастиан Бах, 32 сонати за пиано и 5 концерта за пиано и оркестър на Лудвиг ван Бетовен, всички произведения на Дмитрий Шостакович и много творби от Доменико Скарлати, Волфганг Амадеус Моцарт, Франц Шуберт, Фредерик Шопен, Роберт Шуман, Ференц Лист, Сергей Рахманинов, Сергей Прокофиев, Игор Стравински и много други.
Освен блестящ пианист Татяна Николаева е и признат композитор. Тя е автор на 24 концертни етюда за пиано, 2 концерта за пиано и оркестър, соната за пиано, „Полифонична триада” и на още няколко цикъла за пиано, както и на камерни произведения, музика за театър и кино.
Но достатъчно впечатляващ е и списъкът с „неклавирни”, така да се каже, жанрове. Сред тях се открояват: вокалният цикъл „Исландия”, кантатата „Песен на щастието”, Симфония, оркестровата картина „Бородинско поле”, поемата за виолончело и оркестър…
Съществуват данни, че от 1942 до 1993 година Татяна Николаева е осъществила около 3000 концерта, изпълнила е около 1000 произведения на 74 автора. Но освен безспорно великолепен изпълнител и талантлив композитор, тя е и един от най-уважаваните и обичани композитори в Московската консерватория „Пьотр Илич Чайковски”, където започва да преподава още през 1959 година. Възпитала е плеяда пианисти, сред които особено се открояват Николай Лугански и Михаил Петухов, които днес активно концертират в цял свят и също преподават в престижната академия.
В музикалната вечер, посветена на голямата руска пианистка Татяна Николаева ще прозвучат нейни изпълнения на творби от Йохан Себастиан Бах, Лудвиг ван Бетовен, Сергей Рахманинов, Николай Карлович Метнер, Александър Скрябин, Морис Равел и Панчо Владигеров. Също така ще прозвучи и нейно изпълнение на първия й концерт за пиано и оркестър. Записът е от концерт, състоял се в началото на 50-те години на миналия век заедно със Софийската филхармония, под диригентството на Саша Попов.

4 май, от 19.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 август 2024

1 август Свири Симфоничният оркестър на Хърватското радио и телевизия с диригент Енрико Диндо. 3.00 часа – Едуард Елгар (1857-1934), Концерт за виолончело в ми минор, оп. 85. Солист: Асиер Поло (виолончело). 3.31 часа – Гаспар Касадо ((1897-1966)), Прелюд – фантазия из Сюита за виолончело. Изпълнява Асиер Поло (виолончело). 3.36 часа – Роберт Шуман..

публикувано на 31.07.24 в 08:20

Тромбата на Мишо!

Тромбата на Мишо! Как кой Мишо? Йосифов! Чуем ли нея или пък неговото име, означава едно-единствено нещо: първа класа. Той може да бъде както сериозен и авангарден, така и палав, весел, усмихнат разказвач на вицове без думи и ачик айляк – в зависимост от настроението на музиката, която изпълнява или сам създава – за себе си и за другите. 6-а степен по..

публикувано на 29.07.24 в 17:09
AVA Trio (Джузепе Доронцо, Есат Екинджиолу, Пино Базиле)

"Аларма Пънк Джаз" на покрива с AVA Trio

Новата музикална седмица на "Аларма Пънк Джаз"   ще започне на Откритата сцена " 8 декември "на терасата на последния етаж на Националния студентски дом  (пл. "Народно събрание" 10). Под открито небе в понеделник вечер, 29 юли, от 20.00 ч.  ще свирят "средиземноморските авангардисти" AVA Trio  (Италия/Турция/Нидерландия), чието..

публикувано на 27.07.24 в 16:31
Владимир Атлантов в ролята на Герман в

Владимир Атлантов в "Дама пика" на Чайковски

В съботната вечер (26 юли от 20 часа) ще бъдем в Болшой театър , за да съпреживеем висшето емоционално откровение на знаменития руски тенор – ролята на Герман. Тук и критиката, и публиката са единодушни: Атлантов изкачва височина, недостижима за съперниците му. Най-желаната тенорова партия в руския репертоар е негова запазена марка! Чувства..

публикувано на 27.07.24 в 08:05

Японски авангарден джаз в неделя вечер

Един от най-великите саксофонисти в историята на японския джаз и на японската авангардна музика въобще, живата легенда на фрий джаза от последните 6 десетилетия (в световен мащаб) Акира Саката идва за първи път в България по покана на концертната серия "Аларма Пънк Джаз" на БНР заедно с най-новата си формация от Европа – Еntasis ...

публикувано на 25.07.24 в 19:24