Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Радиоенциклопедия на смеха”: Хумористични герои по света

Снимка: архив
Вицовете на различните народи са населени с герои, чиито имена са станали нарицателни. Ще ви запознаем с някои от тях: с побратимите на Бай Ганьо в Румъния и Полша, с немския карикатурен образ Михел, появил се през ХІХ в., с португалският Зе Пувиню, с когото обикновените португалци отъждествяват себе си вече близо 140 г. и с белгийския Тентен, роден през ХХ в. Ще разберем срещат ли се във вицовете литературни герои като Дон Кихот, Швейк. Отново ще се пренесем и по други географски ширини, за да научим кои са героите от азербайджанските анекдоти Молла Насредин и Бахул Даненде, индийският Бирбал, живял по времето на Моголите, и съвременните Сънта и Бънта, за които в Индия има цяла поредица от шеги. Ще стане дума за братчетата на малкия Иванчо – финландското хитро момченце Кале и полския Яшо, както и за тяхната посестрима от Латинска Америка – мъдрото момиченце Мафалда. Ще ви представим и един типично чилийски смешен персонаж, Кондорито, човек с глава на кондор и с лош късмет. И още смешни герои от Словакия, Австрия, Израел...
Събеседници: Н. Пр. Антон Пакурецу, посланик на Румъния, немският дипломат Матиас Денер, Ирина Симова, ръководител на Бюрото на община Виена в София, бохемистката Маргарита Младенова, преподавателката по словашки Даниела Константинова, преводачките Дора Цветкова, Здравка Найденова и Ралица Петрунова, Вилем де Храве, директор „Връзки с обществеността” в Музея на комикса в Брюксел, София Шигаева, ръководител на Центъра за азербайджански език и култура при Софийския университет „Св. Климент Охридски”, д-р Мона Каушик, преподавателка в Центъра за Източни езици и култури при Софийския университет, дългогодишният изследовател на еврейския хумор Марсел Израел, Андрес Сааведра, чилиец по рождение, но от години преподавател по философия в Софийския университет.

21 юли



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15