Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Радиоенциклопедия на смеха”: Хумористични герои по света

Снимка: архив
Вицовете на различните народи са населени с герои, чиито имена са станали нарицателни. Ще ви запознаем с някои от тях: с побратимите на Бай Ганьо в Румъния и Полша, с немския карикатурен образ Михел, появил се през ХІХ в., с португалският Зе Пувиню, с когото обикновените португалци отъждествяват себе си вече близо 140 г. и с белгийския Тентен, роден през ХХ в. Ще разберем срещат ли се във вицовете литературни герои като Дон Кихот, Швейк. Отново ще се пренесем и по други географски ширини, за да научим кои са героите от азербайджанските анекдоти Молла Насредин и Бахул Даненде, индийският Бирбал, живял по времето на Моголите, и съвременните Сънта и Бънта, за които в Индия има цяла поредица от шеги. Ще стане дума за братчетата на малкия Иванчо – финландското хитро момченце Кале и полския Яшо, както и за тяхната посестрима от Латинска Америка – мъдрото момиченце Мафалда. Ще ви представим и един типично чилийски смешен персонаж, Кондорито, човек с глава на кондор и с лош късмет. И още смешни герои от Словакия, Австрия, Израел...
Събеседници: Н. Пр. Антон Пакурецу, посланик на Румъния, немският дипломат Матиас Денер, Ирина Симова, ръководител на Бюрото на община Виена в София, бохемистката Маргарита Младенова, преподавателката по словашки Даниела Константинова, преводачките Дора Цветкова, Здравка Найденова и Ралица Петрунова, Вилем де Храве, директор „Връзки с обществеността” в Музея на комикса в Брюксел, София Шигаева, ръководител на Центъра за азербайджански език и култура при Софийския университет „Св. Климент Охридски”, д-р Мона Каушик, преподавателка в Центъра за Източни езици и култури при Софийския университет, дългогодишният изследовател на еврейския хумор Марсел Израел, Андрес Сааведра, чилиец по рождение, но от години преподавател по философия в Софийския университет.

21 юли



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20