Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години „За думите” - 20 споделени, юбилейна поредица и игра с награди

БНР Новини

Точно толкова години ще навърши предаването „За думите” през ноември 2014.
20 години, в които разговаряхме за родния си език, за речта на днешните българи и техните прадеди, за странстванията на думите и силата им да създават реалности.
20 години, в които търсихме верния тон - нито твърде мажорен, нито твърде минорен, нито сковано академичен, нито принизяващо всекидневен. Ако сме го намерили, то е защото вярваме в способността на думите да съхраняват и пренасят спомените на един народ, да изграждат картината на света за всеки от нас, да ни помагат да разпознаваме сродните си души и да се открояваме като индивидуалности.
20 години, които споделихме с вас, уважаеми слушатели, и с нашите събеседници - познавачи и търсачи на съкровищата, скрити в думите.
„20 споделени” е мотото на поредицата от юбилейни издания на предаването всеки вторник от 15.30 ч., от 7 октомври до 25 ноември.
„20 споделени” е и заглавието на състезанието, в което нашите автори езиковеди ще ви задават въпроси, правилните отговор на които ще ви носят точки. Събралите най-много точки ще получат награди и покана да присъстват в студиото като участници във финалното празнично предаване на 25 ноември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христа Иванова

Еврика! Успешните българи: Христа Иванова

Христа учи Квантова физика в СУ "Св. Климент Охридски". Любовта ѝ към физиката е още от най-ранна детска възраст, когато получава подарък книга. Днес Христа мечтае да стане откривател, може би не голям откривател, но да даде нещо поне мъничко на Света, в който живеем. Освен това, тя е сигурна, че иска да се върне в България, където и да отиде да учи с..

публикувано на 20.05.24 в 17:05
проф. Ана Кочева

Къде е българската лингвистична география на европейската научна карта

Създаването на карти и атласи, които проследяват областите на разпространение на различни особености на езиците с техните диалекти, е един от практическите аспекти на лингвистичната география. В България има сериозна традиция и постижения на световно равнище в тази област на езикознанието. Основите на европейската лингвистична география са поставени..

публикувано на 20.05.24 в 15:29
остров Оушън кей

Шест карибски държави – на един дъх

Има два бързи начина да обиколите шест карибски държави – да слушате "Покана за пътуване" или да плавате с круизен кораб между островите. Изпълнителният директор на списание "Наш дом“ Петя Кръстева е от по-късметлиите. Неотдавна тя акостира в Колумбия, Ямайка, Аруба, Панама, Коста Рика и на един безлюден остров. Как да пропусна възможността да я..

публикувано на 19.05.24 в 15:05
Росен Гацин

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл...

публикувано на 17.05.24 в 13:34
доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50..

публикувано на 17.05.24 в 07:50