Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

105 години от рождението на Алберто Ереде – „Бохеми” от Пучини с участието на Рената Тебалди и Джачинто Прандели

На 8 ноември 1909 година в Генуа е роден Алберто Ереде – музикантът, чието име е свързано главно с операта, и който заедно с легендарната прима Рената Тебалди реализира една от ранните поредици записи на цели опери за фирмата DECCA RECORDS. Какво знаем за този италиански диригент? Като повечето музиканти, и той в началото започва с уроци по пиано, но освен тях свири и на виолончело и учи композиция в Консерваторията „Верди” в Милано. След това заедно с Феликс Вайнгартнер и Фритц Буш дирижира в Базел и Дрезден. Дебютът му е с оркестъра на Римската академия „Санта Чечилия” през 1930 година. На първия фестивал в Глайндбърн през 1934 се присъединява към музикалния състав на Буш и участва във всички последвали негови издания чак до 1939 година, като дирижира „Сватбата на Фигаро” и „Дон Жуан” на Моцарт.
Музикален директор на Залцбургската опера в периода 1935-1938 година, Алберто Ереде прави турне в САЩ със състава й и дебютира в Ню Йорк с оркестъра на Ен Би Си. През 1939 дирижира премиерата на „Старата мома и крадецът” от Меноти – в първоначалния й вариант радио-опера, за Ен Би Си. В годините на Втората световна война дирижира оперни представления и концерти в Италия, където е главен диригент на Радиосимфоничния оркестър в Торино през 1945-1946 година.
Алберто Ереде става значима музикална фигура в Лондон като музикален директор на Новата Лондонска опера и „Кембридж театър” в годините 1946-1948, където дирижира над 500 представления. През 1950 година той е назначен от Рудолф Бинг в Метрополитън опера и дирижира редовно там до 1955 година. Главен музикален директор е на Дойче опер в Рейн от 1958 до 1961 – нещо нечувано дотогава, защото е първият италианец, който получава такъв ангажимент в Германия! През 1968 година Ереде последва Тосканини и Де Сабата като третия италиански диригент, изявявал се в Байройт в „Лоенгрин” на Вагнер. Заради близките си връзки и приноса си за тогавашната „Западна” Германия е отличен с Федерален орден за заслуги. През 1961 Алберто Ереде става шеф-диригент на Симфоничния оркестър на Гьотеборг, а същевременно продължава да се появява като гост-диригент на представления в Ковънт Гардън и фестивали в Единбърг. Записва много опери, главно през 50-те, сред които творби на Джузепе Верди и Джакомо Пучини.

В съботната оперна вечер – този път по изключение с начален час 22.00 часа – ще ви предложим един от малкото цялостни записи под диригентството на Алберто Ереде, с които разполага фонотеката на Българското национално радио: операта „Бохеми” от Джакомо Пучини. В ролите участват: Рената Тебалди (Мими), Джачинто Прандели (Родолфо), Хилде Гюден (Мюзета), Джовани Ингилери (Марчело), Фернандо Корена (Шонар) и Рафаел Арие (Колин). Съпровождат хорът и оркестърът на Академията „Санта Чечилия” – Рим.

Съдържание на операта „Бохеми”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05