Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

75 години от рождението на диригента Камен Големинов

Снимка: Лили Големинова

Фамилията на известния български диригент Камен Големинов (1940-2014) извиква в съзнанието името на класика на българската музика - Марин Големинов. Да, той е роден в интелектуалното семейство на големия композитор, диригент, педагог и изкусната преводачка от немски език Лили Големинова. Започнах да свиря на пиано на греховно ранна възраст - си спомня музикантът, който тръгва по стъпките на своя баща. Раздвоен между дилемата да следва музика и френска филология (овладяването на чужди езици му се отдава лесно - говори добре немски, френски, руски, италиански, английски, испански), избира Музикалната академия и завършва с отличие дирижиране при проф. Влади Симеонов. Специализира в академията „Санта Чечилия” в Рим при прочутия Франко Ферара. Лауреат е на конкурса „Гуидо Кантели” (Стреза, Италия) и Шестия международен фестивал във Флоренция. След тези успехи е поканен да дирижира Оркестъра на Романска Швейцария, Оркестър „Ламурьо” (Франция), Филхармониите на Лисабон и Порто, Сан Карло (Неапол). Двадесет години от диригентската му кариера (1972-1992) са свързани с Оперно-симфоничния оркестър на БНР, известен като оркестър „Симфониета”. С този състав освен класическия репертоар, Камен Големинов осъществява световни премиери и записи на много български композиции. Солисти на оркестъра са именити български изпълнители като Георги Бадев, Петко Радев, Лидия Ошавкова, Антон Диков, Георги Желязов, Богомил Караконов и други, а първите си записи в БНР по покана на диригента правят цигуларят Светлин Русев и певицата Александрина Пендачанска. Оркестър „Симфониета” концертира активно и в чужбина - Италия, Литва, Латвия, Естония, Австрия, Гърция, Испания, Япония. Прави много записи за Радиото и фирмата „Балкантон”. С някои от тях ще чуете интерпретациите на Камен Големинов - диригент с впечатляваща култура и финес. През 1992 г. Маестрото е поканен да дирижира и преподава в новосъздадената музикална академия в Ешпиньо (Португалия), където остава до края на дните си.

петък, 13 февруари от 19.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05