Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се излиза на свободен енергиен пазар

БНР Новини
Калоян Канов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирчо Стоичков

Добрата новина е, че няма връщане назад, страната ни прави последните крачки преди пълно либерализиране на енергийния пазар.
Известно е, че електрическата енергия е борсова стока, както много други и единствено конкуренцията на свободен пазар може да въздейства върху цената й. Реално у нас това ще се случи след 1 януари 2016, когато се очаква да заработи независимата енергийна борса. И много фирми се подготвят за конкуренцията помежду си.
Днес за нас звучи фантастично примерът: седиш си в къщи, пиеш чай, вдигаш телефона и с едно обаждане сменяш доставчика на електрическа енергия. Защото си видял в интернет платформата му, че предлага по-ниска цена в пакет с други изгодни условия. Фантастика за прохождащите, за англичаните – реалност. Но те са започнали преди 20 години. Като ползваме опита на първите, може пък да съкратим времето поне с 5, ако не с 10 години...
За тази цел като начало да се опитаме да се ограмотим колкото е възможно повече. За да не попадаме в клопки като при мобилните оператори.
„Нашият ден - практично“ потърси опорните точки: какво е свободен пазар на електрическа енергия? Какво се случва на него? Защо за големите фирми е по-лесно още сега да излязат на пазара и да сменят своя доставчик? Какво трябва да се случи, за да можем и ние, битовите  потребители да търсим по-изгодната цена?
Отговорите от Калоян Канов, мениджър продажби на компания доставчик на енергия.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Master The Failure, или провалът като стъпало към успеха

Провалът като стъпало към успеха ще разгледа и третото издание на Master The Failure, което предстои на 16 юли . За грешките, уроците и самоусъвършенстването – разговор в "Нашият ден" с Анна Грозданова , организатор на събитието. Грозданова завършва специалност "Хотелиерство и туризъм" в Кипър, след което разработва успешни заведения в София..

публикувано на 15.07.24 в 10:50

Мальовица посреща първото издание на Националния туристически фестивал

От 19 до 21 юли ще се състои първото издание на Националния туристически фестивал в курортния комплекс "Мальовица", на Меча поляна. В трите фестивални дни в подножието на връх Мальовица ще се съберат туристически дружества от цялата страна, почитатели на активния начин на живот и носители на златни значки от националното движение "Опознай..

публикувано на 15.07.24 в 09:34

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01