Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ограмотяване до дупка

БНР Новини



• Дупката може да я схващаме и в съвсем конкретен смисъл, ако имаме предвид застрашителното число на неграмотни български граждани и невъзможността засега на образователната ни система и институциите, ангажирани с проблема, да спрат падането надолу в класациите за образованост, функционална и базова грамотност. Гръмките стратегии за насърчаване и повишаване на грамотността и особено красивите акции по общонародни четения и състезания по писане, откриването на читални в парковете, моловете и метрото всъщност нямат много общо с ограмотяването на неграмотните българи. Затова пък училището има. Дали обаче учебните програми и съдържание такива, каквито са в момента, като цяло непроменената концепция за преподаването на български език, литература и другите предмети, наистина ограмотяват и образоват децата ни. Или обезсърчават тези, все по-многобройни, които имат реални затруднения с овладяването на българската реч, докато ги откажат изобщо от образование или ги дарят с дипломи без покритие. А другите, с амбиции за успех и с подкрепящи семейства, претоварват с излишна информация и задълго отблъскват от родната литература и слово пак без да е сигурно че им дават необходимите умения за боравене с устна и писмена реч. Това се питаме в деня, в който българските ученици влизат в празнично украсените класни стаи за първия учебен ден. А разумни и плодотворни начини за успешна работа и с надарените, и с „трудните” деца има и много всеотдайни и талантливи български учители ги прилагат дотолкова, доколкото им позволяват рамките, „спуснати отгоре”, нереалните програми, унифицираните подходи, еднаквите учебници. Нещо повече, учителите се опитват да предизвикат промени в системата, дали обаче този път чиновниците ще ги чуят? За да си честитим първия учебен ден с леко сърце и с доверие към училището. Албена Руневска, Цвета Брестничка и Венета Гаврилова (отляво надясно)Разговаряме с Албена Руневска зам.-председателка на Асоциацията на учителите по български език и литература, Цвета Брестничка, председателка на Асоциация „Родители” и старшите учителки Славка Георгиева от ОУ „Г. С. Раковски” в с. Голямо Ново, Търговищко и Олга Константинова от НУ „Христо Ботев” в Троян.

• Езикови справки по радиото: „старшата учителка”, „старшата сестра”.
• Забравете тази дума: от коя особено дразнеща дума или израз можем да се лишим и с какво да я заменим - предлагате вие, уважаеми слушатели.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05