Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Радио – любов моя“: Златният фонд на БНР

| обновено на 14.10.15 в 14:14
„Българско хоро” от Алоис Мацак в изпълнение на Лебгвардейския полк на Н. В. под палката на автора със запис от 1897 г., френският композитор Клод Дебюси изпълнява свои клавирни пиеси през 1907 г., великият бас Борис Христов с аранжимент и пиано-съпровод на Йосиф Цанков пее родопски народни песни, запечатани на плоча през 1943 година.
Хиляди (над 15 500) архивни единици наброява „Златният фонд“ на БНР. Подобно на благородния метал, дълговечна и надеждна инвестиция, този фонд е уникалното богатство на държавната ни медия. Той съхранява гласовете на видни български и чужди композитори, музикални изпълнители, поети, актьори, режисьори, художници, общественици, политици с техни интервюта, изказвания, спомени, размисли. Златният фонд на Българското национално радио притежава ценни свидетелства за културни, исторически и политически събития. Със стойностни архивни записи можем да чуем творби от всички музикални жанрове, интерпретации на прочути изпълнители и състави, премиерни изпълнения, театрални постановки, стихове в авторски прочит, дори фонограми от български филми…
Милена Кондева, продуцент в „Златният фонд“ разказва как е създаден звуковият архив на БНР и още интересни факти за неговия статут, на какви носители и при какви условия се съхраняват записите.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осмо издание на Фестивала на етносите 2024 в Котел

На 26 юли в парк "Изворите" край Котел се открива традиционният Фестивал на етносите, багрите и котленския килим. От 2016 година организатор на събитието е Община Котел.  "Осмото издание на фестивала е тази година. Амбицията първата година беше да покажем богатата палитра от цветове на котленските килими, както и богатството на четирите..

публикувано на 23.07.24 в 17:15

Седенето – "новото пушене"

"Тихи убиици" наричаме вредните навици като пушене, пиене на алкохол, неправилно хранене. Хората не сме създадени да стоим на стол толкова дълго, колкото го правим, и тази промяна има своята висока цена . В "Науката не спи" Никола Кереков разкрива вредите от "новото пушене" – а именно седенето.  Застоялият живот е нещо, към което съвременният..

публикувано на 23.07.24 в 14:05
Валери Александров-Валекс

Трудно ще е бъдещето на българския карикатурист

"Какво мога да кажа за политиците и карикатурата ли – правил съм две самостоятелни изложби в Народното събрание, през 1991 – с политически шаржове и карикатури. Тогава това беше нещо ново, целият парламент се беше струпал на откриването на тази изложба, имаше коментари и доста интересно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" Валери..

публикувано на 23.07.24 в 10:00

Непознатата Мария Магдалина

В представата на повечето българи образът на равноапостолната Св. Мария Магдалена е странна смесица, формирана от евангелски послания, некононични писания, легенди и чисто художествени творби – литературни или не.  През вековете този образ е претърпял  странно развитие – от блудница до светица. Как е бил изчистен този образ до степен през 1988 г. Св...

публикувано на 23.07.24 в 09:51
Наталия Маева е Европейски шампион по бадминтон в категория 50-59 години!

Какви са възможностите за спортна изява на трансплантирани хора

В Лисабон бяха открити Европейските игри за трансплантирани и диализирани. Спортистите се състезават в различни видове спорт – лека атлетика, тенис, тенис на маса, бадминтон, плуване... над 10 вида спорт. За първи път България участва със свой отбор.  Това е празнуване на самия живот, който може да продължи в различна форма, въпреки невероятно..

обновено на 22.07.24 в 18:28